- .00
   Marian Rada
Antrenori

Mircea Lucescu

Rapid a dat de un adversar, Sahtior Donetsk, care i-a pus mari probleme în prima repriză. După un start echilibrat, rapidiștii au deschis scorul după o fază frumoasă, începută de Bozovic și finaliată de conaționalul său Djalovic. Golul marcat de echipa lui Marian Rada nu a făcut decât să-i înfurie pe brazilienii lui Mircea Lucescu, care și-au dat drumul la joc.

La 13 minute după deschiderea scorului, brazilianul Fernandinho l-a amețit pe Herea, care l-a faultat clar în careu. Penalty-ul a fost transformat de același brazilian pentru 1-1. Din păcate pentru Rapid, aceiași brazilieni le-au ascuns mingea, jucătorii lui Rada neavând altceva de făcut decât să-i faulteze. Căpitanul Maftei a făcut al doilea penalty pentru ucrainieni, după ce Ilsinho a fost faultat. Jadson a transformat și la pauză Shakhtar a condus cu 2-1.

A doua repriză a adus cu sine numeroase schimbări de ambele părți, aspect ce și-a pus amprenta pe joc. Elevii lui Mircea Lucescu s-au mulțumit să apere rezultatul consemnat pe tabelă, în timp ce rapidiștii au dominat teritorial, dar steril. Singurul jucător care a pus probleme serioase ucrainienilor a fost Pitbull, care, prin cursele sale de pe partea dreaptă, a semânat panică printre adversari. Din păcate, el nu a fost susținut de colegii săi.

Andrade - Maftei, Fernandes, M. Constantin, Bozovic - Grigorie, Herea, Grigore, Cesinha - Djalovic, Dobroiu

LIVE TEXT

Min.90 Scor final, Rapid - Sahtior 1-2
        Min.88 Ocazie bună pentru Rapid, Nicolae Grigore a reluat cu o lovitură de cap, dar portarul ucrainean a respins.
        Min.80 Fază frumoasă a echipei lui Mircea Lucescu, dar pasa frumoasă pentru Luis Adriano este bine interceptată de Marinescu.
        Min.75 Corner pentru Sahtior, Marinescu iese aiurea, dar ucrainienii nu profită.
        Min.72 Christian Katconi ( Benin )  a intrat la Rapid în locul lui Maftei.
        Min.68 Fază frumoasă a lui Maftei, care după o combinație cu Grigorie, a ajuns în poziție de centrare, dar a fost blocat în ultimă instanță
        Min.65 Rapid a profitat de numeroasele schumbări efectuate de Mircea Lucescu și par să domine teritorial.
        Min.60 Marinescu l-a înlocuit pe Andrade și Bratu pe Cesinha.
        Min.54 Perjă a intrat în locul lui Bozovic.
        Min.53 Fază frumoasă creată de Grigorie, dar din păcate este finalizată prost, cu un șut în portarul Shust.
        Min.51 Rapid a început bine a doua repriză și este în jumătatea adversă de teren.
        Min.46 A început a doua repriză.
        Min.45 Final de primă repriză
        Min.39 GOL pentru Shakhtar! După ce Maftei a faultat clar în careu, Jadson a transformat lovitura de pedeapsă
        Min.38 Un nou penalty pentru ucrainieni. De data asta, Maftei a fost năucit de brazilieniii lui Lucescu.
        Min.36 Fază superbă a brazilienilor de la Shakhtar, Fernandinho ajunge față în față cu Andrade, dar acesta respinge în corner.
        Min.35 După câteva minute de acalmie, rapidiștii au pus stăpânire pe minge și încearcă un atac teritorial.
        Min.29 Meciul a devenit foarte echilibrat, cele două echipe se luptă la mijlocul terenului.
        Min.23 GOL pentru Shakhtar! Fernandinho a transformat un 11 metri obținut de Ilsinho
        Min.22 Penalty pentru Shakthar!
        Min.21 Corner pentru Rapid, dar mingea reluată de Dobroiu trece pe lângă poartă.
        Min.17 Shakthar domină teritorial partida, dar rapidiștii stau bine în teren.
        Min.12 Ucrainienii au trecut la atac, vor neapărat să egaleze.
        Min.10 GOL pentru Rapid! Djalovic deschide scorul după ce Bozovic a centrat în careu, Herea a pasat spre centrul careului de unde
              muntenegreanul a șutat din prima la colțul lung.