RAPID - FCM Tg Mures 1-1

online | vizualizari
   Cronica meciului

Singuri impotriva noastra

Era minutul 80. Deja ma gandeam, cu resemnare ca, daca nu am reusit sa inscriem pana acum, nu aveam sa o mai facem. Prin cap mi-au trecut minutele groaznice din trecut, de la meciurile de trista amintire cu Farul Constanta sau Alba Iulia.

Incercam sa dau vina pe Liga Profesionista, pentru ca ne-a lasat fara fani pe final de campionat, pe atacantii nostri, ca n-au fost in stare sa bage mingea in ate, pe "oamenii in negru", ca fluierau aiurea.as fi dat vina pe oricine si orice pentru a-mi explica acest 0-0 cu Targu Mures.

Apasa pentru poza la dimensiunea mare
      Doua minute mai tarziu, Pancu a tinut sa-mi arate (pentru putin timp, ce-i drept), ca pot fi si un rapidist fericit. Pancone a fructificat geniala pasa a lui Texeira (omul meciului cu Targu Mures, in opinia mea) si ne-a (re)activat sperantele la titlu.

"Daca-i batem pe astia, cu un gol in minutul 82, luam titlul, nu se poate altfel", imi spuneam. Mi-am adus aminte de meciul cu Dinamo, cand Pancu il invinsese pe Fouhami, si deschidea drumul Rapidului spre un nou titlu.

De ce, Marcos, de ce??

Lasat pe banca de rezerve de Razvan Lucescu, Marcos Antonio intra pe teren in minutul 85 pentru a intari defensiva. "Standing ovations" pentru autorul golului nostru, "bafta" catre fundasul brazilian. Numai ca Marcos a fost lipsit cu totul de noroc. De cand cu asa-zisul viitor transfer in Rusia, M.A. n-a mai jucat nimic. Gafe cu Steaua, gafa si in ultima faza a meciului cu Targu Mures. Si, in loc de 1-0 s-a terminat 1-1.