Un meci cu o alta pepiniera

Un meci plin de orgolii, deoarece Farul ne-a furat anul trecut titlu meritat , jucand cu noi cu o mare ura iar cu steaua dandu-se la o parte.

Razvan Lucescu a folosit urmatoarul 11: Danut Coman, Ionut Rada, Marius Constantin, Vasile Maftei , Valentin Badoi, Artavazd Karamyan, Costin Lazar, Nicolae Grigore, Iannis Zicu, Mugurel Buga si in premiera ca titular Ionut Mazilu.

Dupa fluierul de debut al centralului Sebastian Coltescu, Farul incepe mult mai agresiv ca Rapidul si Maxim rateaza o ocazie din interiorul careului, mingea trecand la cativa centimetri de bara aparata de Coman.
Din acest moment se trezesc si jucatorii Rapidului, iar Mazilu devieaza cu capul o centrare a lui Karamyan. Dupa numai 5 minute acelasi Mazilu il testeaza pe portarul constantean Vlas cu un sut respins in corner. Sarabanda ratarilor continua, Grigore sutand de la distanta,insa vlas retine. Zicu incet incet isi da drumu la joc si dupa o avalansa de dribliguri pe linia de 16 metri suteaza plasat , insa incet.
In minutul 24 Mazilu rateaza cu putin, tinta ,printr-un voleu din interiorul carelui. Acelasi Mazilu 2 minute mai tarziu ii pune probleme lui Vlas, si este iarasi corner. Un minut mai tarziu Farul marcheaza prin Gurita care trece pe langa Maftei si Karamyan, depasindu-l apoi si pe Coman. In minutul 28 incepe avalansa de cartonase galbene.
Intai Zicu apoi Bacila sunt avertizati. Marinarii suprind din nou pe un contraatac de 4 contra 2, dar nu profita de ocazia oferita. Mazilu incearca dupa un minut un sut de la distanta, insa buga lasa mingea sa treaca.
Peste 4 minute , Marius Constantin este avertizat pentru o intrare urata. Trebuie precizat ca Marius a avut o prestatie slaba, acest lucru fiind observat si de Razvan care l-a schimbat la pauza cu Sapunaru .
In ultimul minut din timpul regulamentar Zicu marcheaza primul gol la Rapid dintr-o centrare a lui Badoi. Pana la pauza Coman ne da emotii, iesind gresit la o faza la care Lungu trimite peste poarta.
Meciul se reia. Inceputul de repriza este unul slab pentru ambele echipe, fara nici un fel de ocazie pana in minutul 60 cand Farul marcheaza din nou, printr-o executie de exceptie al lui Tibor Moldovan din 17 metri. Insa Rapidul revine rapid si un minut mai tarziu, dupa un traseu exceptional, parca desenat cu creta pe tabla, Karamyan patrunde in careu pe lateral si marcheaza printr-un sut la coltul lung.
In minutul 68 Maldaraseanu executa o lovitura libera obtinuta in urma unui fault asupra lui Mazilu, insa Vlas este atent si boxeaza in corner. 5 minute mai tarziu Zicu suteaza un pic pe langa poarta de la 18 metri. Si din minutul 75 meciul este condus 100% de Rapid, Lazar tinteste bara din marginea careului, Mazilu reia perfect, dar Vlas intervine din nou si obtinem un corner. Din aceasta centrare Sapunaru trimite cu capul si aduce Rapidul in sfarsit in avantaj dupa un meci plin de ratari. Dar Mazilu nu este de acord cu scorul de pe tabela si incearca sa inscrie si el, dar Vlas este in forma si apara. Meciul se termina cu 3-2, si Rapid obtine cele 3 puncte dupa un meci palpitant.
Ca o parere personala pot spune ca Rapid a aratat astazi ca o echipa, revenind in 2 randuri dupa ce a fost condusa, Zicu se pare ca a inceput sa isi dea drumul jucand foarte bine azi, Marius Constantin a dezamagit, iar Mazilu ne linisteste demonstrand ca este un atacant bun, care se lupta pentru fiecare minge, astazi coborand chiar si in aparare. Pot spune ca Rapid a jucat astazi bine. Speram ca si joi o vor face la fel

Trebuie remarcat faptul ca brigazile din Peluza Nord au protestat astazi, neafisandu-si bannerele, pentru macelul ce a avut loc dupa meciul Dinamo-Steaua. Trebuie sa intelegem ca oricat ii uram pe stelisti sau dinamovisti, cu toti suntem oameni, si poate puteam sa fim noi in locul stelistilor. Rapidistii, precum si suporterii altor echipe din Romania, au demonstrat in aceasta etapa ,solidaritate fata de o cauza comuna, demonstrand astfel jurnalistilor si celorlate persoane care ne-au numit animale ,ca nu este adevarat ceea ce s-a vehiculat zilele acestea in presa.

Inca odata A.C.A.B

Puma
Echipa RapidFans.RO R 25 septembrie 2006

Liga I
etapa a IX-a
Rapid - Farul 3-2

Bucuresti, 25 septembrie /Rompres/ - Īn ultimul meci din etapa a 9-a a Ligii I de fotbal, Rapid Bucuresti a īnvins duminica seara pe Farul Constanta, cu scorul de 3-2, dupa ce oaspetii au condus īn doua rānduri.
Ianis Zicu (44), Artiom Karamian (61) si Cristian Sapunaru (76) au marcat īn premiera pentru giulesteni, anulānd avantajul Farului oferit de fiecare data prin golurile lui Mihai Gurita (25) si Tibor Moldovan (60).
Dupa acest succes, Rapid a urcat pe locul 5 īn clasament. Conduce Dinamo, cu maximum de puncte, 27, urmata de Steaua, 20 p, CFR Cluj, 19 p, Otelul, 18 p.

Rezultate:
sāmbata 23 septembrie:
Jiul Petrosani - Ceahlaul Piatra Neamt 0-0

UTA Arad - CFR Ecomax Cluj 1-0 (0-0)
A marcat: Cristian Danalache (74).
Cartonase rosii: Adrian Rusu (UTA, 86), Semedo (CFR, 90).

Poli Timisoara - Unirea Urziceni 1-0 (1-0)
A marcat: Mansour Gueye (42).

Universitatea Craiova - Otelul Galati 0-2 (0-0)
Au marcat: Sergiu Costin (65), Gabriel Paraschiv (90+1).

Steaua Bucuresti - Gloria Bistrita 2-1 (1-1)
Au marcat: Gabriel Bostina (41, penalty), Daniel Oprita (79), respectiv, Sergiu Costea (11).

duminica 24 septembrie:
Pandurii Tg Jiu - FC National Bucuresti 2-1 (0-0)
Au marcat: Vojislav Vranjikovic (71), Ilie Iordache (89 - penalty), respectiv, Ovidiu Herea (69).

FC Vaslui - Poli Iasi 1-1 (1-1)
Au maract: Viorel Frunza (25), respectiv, Ionut Bālba (40 - penalty).

FC Arges - Dinamo Bucuresti 2-3 (1-3)
Au marcat: Ciprian Tanasa (9), Marius Bilasco (88 - penalty), respectiv, Claudiu Niculescu (3), Ionel Ganea (22), Cosmin Moti (45).

Rapid Bucuresti - Farul Constanta 3-2 (1-1)
Au marcat: Ianis Zicu (44), Artiom Karamian (61), Cristian Sapunaru (76), respectiv, Mihai Gurita (25), Tibor Moldovan (60).

Cupa UEFA - Brigada de arbitri din Ungaria la meciul Nacional - Rapid
Bucuresti, 25 sep /Rompres/ - Meciul Nacional Madeira - Rapid Bucuresti, contānd pentru mansa secunda a turului I al Cupei UEFA, va fi condus de o brigada de arbitri din Ungaria. La centru va oficia Zsolt Szabo, care va fi ajutat de asistentii Robert Kispal si Peter Hegyi. Arbitru de rezerva va fi Mihaly Fabian.
Partida Nacional - Rapid se va disputa joi, de la ora 22.00. Īn meciul-tur, disputat la Bucuresti, fotbalistii rapidisti s-au impus cu scorul de 1-0.

SITE dezvoltat de Echipa RapidFans.RO ::: FC RAPID                                            ... [ Copyright 2006 RapidFans.RO Toate drepturile rezervate. ] ...