RAPID - Gloria 4-0,
urmarirea incepe !

Rapidul venit cu moralul zdruncinat dupa infrangerea in fata liderului, si fara spectatori in urma incidentelor din Stefan cel Mare, a intalnit joi seara o echipa nu tocmai comoda, condusa de un antrenor foarte talentat, dar si un rapidist (a nu se intelege, neprofesionist) adevarat, care dorea sa-i ia puncte lui Razvan din Giulesti.
In linistea deloc caracteristica a Giulestiului, Rapidul incepe in forta si dupa o actiune a lui Buga incheiata cu un sut peste, in minutul 14 Buga scapa cu portarul gazdelor si unul din fundasii bistriteni, Sepsi il faulteaza, penalty si eliminare. Badoi trage cu aceeasi siguranta ca si cu Dinamo, si scorul devenea 1-0. In minutul 18, faza controversata, si decizie eronata, prin neacordarea cartonasului rosu lui Maftei. Gloria are sansa sa, dar Zaharia iroseste o oportunitate rarisima trimitand peste din apropierea portii. Gloria continua curajos, dar fara finalitate. Buga scapa din nou spre poarta oaspetilor, de data aceasta semnalizat in ofsaid, din nou, eroare a brigazii de arbitrii.
Maldarasanu are ocazia sa-si demonstreze maiestria la loviturile libere, insa Albut reuseste sa scoata de sub transversala. Golul doi pica pana la urma in poarta Gloriei, Zicu il gaseste cu o pasa magnifica pe Moldovan, omul care ne-a lipsit atat de mult cu Farul si Dinamo, si acesta nu poate rata, 2-0.
Repriza a doua nu putea fi altceva decat o joaca de copii, Gloria o prada usoara in 10. Abrudan rateaza la poarta lui Coman, si 3 minute mai tarziu vine golul de 3-0, marca acelasi Viorel Moldovan, dupa o centrare a lui Valentin Badoi. Iese Zicu, intra Griffiths, Razvan culmea, nu se mai retrage cand are avantaj. Griffiths reuseste la cateva minute de la intrare sa centreze excelent, pentru Mugurel Buga, care marcheaza reusind sa sparga gheata in acest campionat.
Minutul 79, isi face aparitia pe teren, portarul camerunez Apoula Bete, care poate ar fi trebuit sa-si faca debutul pe un Giulesti nebun, nu pe o liniste deplina. Acesta reuseste sa aiba si o interventie salvatoare, la Roszel, mingea sutata de bistritean fiind deviata in corner de Edel.
Rezultat bun, si speram ca de la acest meci sa nu mai existe pasi gresiti, daca vrem sa revenim acolo sus. Echipa are un moral bun, a reusit si "Pele" sa inscrie pana la urma, speram sa-i vedem triumfatori la meciul cu PSG, din grupele Cupei UEFA.