E bine!

In etapa a XIII-a RAPID a invins CFR Cluj cu scorul de 3-1. Meciul se anunta unul destul de dificil intrucat intalneam o echipa foarte omogena si artagoasa.
Echipa din Grant a inceput meciul in forta... in minutul 3 Badoi a primit o diagonala perfecta in careul advers si, avand intentia de a centra dintr-o bucata, a lovit gresit mingea care a trecut peste transversala portii aparate de fostul "student" Stancioiu. Apoi jocul se linisteste, abia in minutul 9 armeanul Karamian trimite o centrare ceva mai periculoasa in careul clujean insa Cadu trimite in corner. Imediat vine replica clujenilor, Semedo suteaza periculos, insa retine Coman, urmand ca in minutul 14 Oliveira sa il dribleze pe Badoi in marginea careului si sa izbuteasca sutul care insa trece departe de vinclul portii lui Dani. Urmeaza o perioada de 15 minute in care RAPIDul construieste cu rabdare la mijlocul terenului. In minutul 27 "Cap" al lui Maftei din marginea careului mic pe langa poarta, giulestenii solicita corner, insa arbitrul acorda repunere din coltul suprafetei de poarta. In faza imediat urmatoare se acorda corner pentru RAPID, Moldovan trimite cu capul spre poarta insa mingea este scoasa de pe linia portii de Miclaus. In minutul 35 GOOOOOL RAPID!!! Lazar inscrie cu un sut puternic din interiorul careului primul sau gol de cand e la RAPID! Astfel, mijlocasul giulestean si-a "incununat" evolutiile foarte bune din aceasta perioada petrecuta la RAPID cu un gol foarte frumos pe deplin meritat! 6 minute mai tarziu vine si cel de-al doilea gol al RAPIDului, Zicu inscrie dupa ce a driblat un fundas clujean si a ridicat mingea peste Stancioiu, totul pe o suprafata foarte mica de teren... o demonstratie extraordina de tehnica. Prin acest gol s-a dovedit clar ca Zicu nu duce nici pe departe lipsa de talent... Acesta primeste si un cartonas galben pentru ca si-a scos tricoul dupa gol, urmand ca Rada in faza urmatoare sa fie avertizat pentru un fault. Vine si minutul 45 cand Romeo Surdu inscrie in poarta RAPIDului cu un sut din interiorul careului, care trece printre picioarele lui Coman, dupa o pasa de peste 60 de metri a lui Jula. Pauza!
Incepe a II-a repriza cu RAPIDul in atac insa fara faze importante de poarta ... in minutul 52 Badoi deviaza o minge care putea intra chiar in poarta lui Coman, urmand contraatacul RAPIDului prin Moldovan care suteaza din coltul careului, respinge Stancioiu... In minutul 61 Maftei primeste cartonas galben, pentru un fault foarte dur la Minteuan. Razvan face prima mutare: Ianis Zicu inlocuit de Mazilu. In minutul 71 CFR-ul in atac, "Cap" al lui Turcu mult peste transversala. Urmeaza cea de-a doua mutare a lui Razvan, iese Viorel Moldovan si intra Griffiths, care suteaza in minutul 81 din afara careului pe langa poarta clujeana. In minutul 89 iese Buga, accidentat, si intra Burdujan... apoi antrenorul giulestean este trimis in tribuna de arbitrul Alexandru Tudor. Pe final in minutul 90+5 Rapid mai inscrie odata, Maldarasanu a sutat de la mare distanta, Stancioiu a respins in fata iar Burdujan a reluat in plasa. O a II-a repriza destul de slaba in faze de poarta si in spectaculozitate mai ales in comparatie cu prima.
Razvan Lucescu a inceput cu urmatorul "11": |1| Dani Coman
|19| Cristian Sapunaru - |24| Vasile Maftei - |6| Ionut Rada
|9| Vali Badoi - |15| Costin Lazar - |17| M Maldarasanu - |10| A. Karamian
|29| Mugurel Buga - |99| Viorel Moldovan - |7| Ianis Zicu

Au trecut 13 etape si pe teren propriu suntem foarte eficienti... avem doar 2 puncte pierdute... Dar oare de ce nu castigam si-n deplasare? Tot 13 etape au trecut si nu avem NICI O VICTORIE in deplasare... Sa speram ca vom sparge gheata in urmatoarea etapa la Galati... un meci care se anunta infernal!
Hai RAPID

de Andrei & Iris - Echipa Rapid Fans .RO R 30 octombrie 2006

Echipele CFR-iste

29 octombrie ora 20:30 ... incepe meciul dintre RAPID Bucuresti si CFR Cluj. Un meci intre 2 echipe CFR-iste, cred ca si din cauza asta se intreba "lumea" daca nu se confunda echipa pe care trebuie sa o incurajam cu: "Giulestina,giulestina,lupta lupta CFR , Hai RAPIDul , Hai Realul , adu-ne victorie", dar nu oameni buni, stati calmi ... noi incurajam RAPIDul , nu CFR-ul , sau mai stiu eu ce echipa.
Dar sa revenim la oile noastre , ce amuzant suna. Inceputul meciului este al nostru, Badoi incearca sa puncteze in min 5 , iar Zicu isi bate joc de un contraatac, dar asta e. Putem spune ca in primele 25 de minute ambele echipe se inchid foarte bine si construiesc atacurile pentru cele 3 puncte puse in joc.
Dupa aceea RAPIDul ataca prin Zicu care suteaza slab din interiorul careului, apoi Moldovan trimite cu capul spre poarta, dar un clujean scoate de pe linie. Urmeaza Badoi cu o centrare inselatoare, dar Stancioiu nu se pacaleste nici de aceasta data.
Si vine minutul 35, minutul in care Costin Lazar marcheaza primul gol al RAPIDului, dupa o lovitura libera executata de Sapunaru. 6 minute mai tarziu, Zicu incepe recitalul, marcand in poarta goala dupa ce a dribat un fundas clujean . Lejeritatea cu care RAPIDul incepe sa joace se vede, si astfel in minutul 45 clujul marcheaza prin Surdu care preia o pasa de 60 de metri si il invinge pe Coman cu un sut pe jos.Vine pauza si RAPID ne-a aratat cel putin pana acum,unul dintre cele mai bune meciuri ale sale in acest campionat.
Galeria canta de nenumarate ori: Giulestina , Giulestina / lupta , lupta CFR / hai RAPIDul hai Realul / adu-ne victorie. Si acest vis se implineste intr-un final, cand meciul se va termina cu 3-1. RAPIDul incepe in forta repriza secunda si in minutul 52 Jula este aproape de un autogol. Moldovan si apoi Lazar incearca sa nimereasca poarta clujeana pentru a mari avantajul. Razvan il scoate pe Zicu si il introduce pe Mazilu. Tanarul atacant le transmite si coechipierilor starea sa de euforie, deoarece incearca cu disperare sa aduca RAPIDului un avantaj si mai mare. Ultimele minute aduc numai incercari de a marca si din partea clujenilor, dar si din partea RAPIDistilor.
In minutul 85 Razvan face o schimbare care va duce RAPIDului scorul de 3-1, si anume il scoate pe Buga si il introduce in teren pe Burdujan, care dupa numai 5 minute inscrie golul de 3-1 dupa ce Stancioiu respinge o torpila a lui Maldarasanu. Meciul se termina, galeria il cheama pe Karamyan, cantandu-i celebra: " in padurea cu alune ... " pentru a fi siguri ca acesta nu va accepta oferta stelei. La iesirea de pe teren Zicu este de asemenea ovationat dupa meciul bun pe care l-a facut.
Usor,usor, baietii incep sa mai joace si fotbal, vorba aia incet, incet , dar sigur. In acest moment suntem la egalitate de puncte cu CFR si un punct in spatele Otelului, adica pe locul 5. Speram la un meci bun si in deplasarea de la Galati.