Etapa a XVII-a: RAPID - FC National 2-1
Ne-am platit rata

In sfarsit si ultimul meci al turului sezonului 2006-2007 s-a incheiat. S-a fluierat de cateva minute finalul meciului RAPID-FC National. Inca un meci, inca o victorie.. RAPID-ul continua cursa spre locurile fruntase in campionat : 6 victorii consecutive.
Meciul din Giulesti a inceput frumos pentru noi. Pasele au curs destul de exact si, normal, au aparut ocaziile. In minutul 3 Buga ajunge in fata portii si, cand toti ne asteptam sa marcheze..Buga rateaza. Nu-i nimic, mai e timp pana la final. Intr-adevar, asa a si fost. Atacurile se creioneaza superb pe verdele gazonului, jocul devine din ce in ce mai frumos, si o alta ocazie a venit in minutul 6, cand Moldovan primind o pasa frumoasa de la Zicu, a si reusit sa marcheze. E deja 1 - 0 !!
Calmul si ambitia baietilor nostri s-a vazut in prima repriza, si s-a si materializat in minutul 23, cand Badoi este faultat in careu si astfel obtine un penalty bine meritat. Acelasi Badoi marcheaza si este 2-0 !! In minutul 34, Zicu isi creaza iar o faza buna, dar ca de obicei, , tine mingea foarte bine dar si foarte mult, dribleaza de unu singur tot ce intalneste, nu paseaza si astfel rateaza monumental. Prima repriza s-a sfarsit frumos, scorul fiind exact ce aveam nevoie pentru moral pentru noi.
Repriza a doua a inceput la fel de bine. In minutul 46, Buga se avanta catre poarta bancarilor si..rateaza din nou..la fel ca in prima repriza. Incetul cu incetul, calmul se instaleaza in joc, relaxarea se face prezenta. Nu prea mai atacam, apararea in schimb este pe pozitii. Dani Coman fiind accidentat este pe pe banca de rezerve, iar Razvan Lucescu l-a pus titular pe Edel Apoula Bete. Si bine a facut. Acest camerunez s-a dovedit a fi o investitie foarte buna la RAPID. Desi pana acum n-a avut ocazia sa se remarce, in meciul din seara asta a dovedit din plin ca este un portar foarte bun! La ocaziile bancarilor, Edel s-a descurcat extraordinar.
Repriza a doua e spre final si , din pacate, intr-o faza creata de bancari, a aparut o nesincronizare, si astfel bancarii marcheaza prin Burca. In minutul 90, si tabela se schimba, e 2-1. Inca 2 minute de prelungire in care trebuie sa rezistam. Cu mari emotii reusim sa scapam si de data asta, si gata..Ne-am platit rata !!