Etapa a XVIII-a: RAPID - Pandurii 1-1
Sfarsit de inceput

La revedere tur ! Bine ai venit retur !
Din pacate n-a venit asa de bine. Sfarsit de tur, sfarsit ce ne-a adus o bucurie, o victorie cu FC National, a 6-a victorie consecutiva. Inceput de retur, inceput prost de retur prin intalnirea cu Padurii Tg Jiu, meci disputat pe stadionul Valentin Stanescu-Giulesti.
Meciul a inceput frumos, mici ocazii la poarta lui Guso. Jucatorii nostri mentin lejer jocul in jumatatea oaspetilor. Cornere destul de dese, se creeaza faze bune dar nefinalizate. Lovitura libera din minutul 19 pe care o executa Maftei il aduce pe Zicu in pozitie sa ... rateze. Gorjenii joaca destul de dur si Costin Lazar e faultat destul de rau de Vranjkovici. Apar alte cornere si lovituri libere in favoarea noastra, din pacate fara niciun rezultat pe tabela. Maldarasanu porneste singur pe contraatac, dribleaza 2 adversari si suteaza spre poarta lui Guso de la distanta si la distanta. Tabela ramane neschimbata.
In minutul 32 , o alta ocazie ii apartine lui Moldovan, care la fel ca si Maldarasanu, suteaza de la distanta si din pacate mingea se duce pe langa coltul stang al portii. Oaspetii observa o fisura in apararea rapidista pe centru, ajungand in jumatatea noastra, dar Maftei, bine pozitionat, ii opreste fara probleme, pleaca iar spre poarta adversarilor, dar din pacate fara finalizare. In minutul 35, apare iar la rampa Zicu, care isi creeaza singur o faza, dar conform stilul specific, dribleaza prea mult si nu suteaza cand trebuie. Suturile la distanta caracterizeaza jocul rapidului din prima repriza a meciului, Ionut Stancu sutand si el de la distanta, dar mult peste poarta.
Pierdem iar posesia mingii, astfel jocul nostru se clatina. In minutul 39, un nou corner executat bine de Karamyan il face pe Chibulcutean sa devieze mingea iar in corner. Un alt sut de la distanta al lui Perja, o executie frumoasa, dar doar atat. Suntem in jumatatea lor de teren, avem mingea, dar ne lipseste presiunea. In minutul 43, are loc cea mai mare ocazie a reprizei. Printr-o pasa excelenta a lui Moldovan, mingea ajunge la Zicu, si .... moment care ne face pe toti sa disperam pentru ca Zicu ... rateaza, logic. Deja cand il vedem pe Zicu in preajma careului advers n-ar mai trebui sa ne agitam, stiind deja ca va rata prin faptul ca dribleaza prea mult. ZICULEEEE, CE NE FACI TU NOUA ??? Moment ciudat insa pt galeria Rapidista..i se scandeaza numele lui Zicu. Mda, o alta ocazie ratata. Repriza se incheie cu o ultima lovitura libera pt RAPID, executata de Karamyan catre Griffiths care loveste mingea cu capul , dar peste poarta. 0-0 la pauza, un scor infim.
Repriza a doua a inceput la fel ca prima, la fel de frumos. Maftei faulteaza destul de rau, fapt care-i aduce un cartonas galben. Stancu..Il stim pe Stancu si lui joc..Moldovan demonstreaza ca este un mare jucator, si creaza diferite faze, ca cea din minutul 54, cand suteaza iar de la distanta, foarte putin peste poarta. Marius Constantin apare la momentul si locul potrivit pentru a opri atacul pandurilor, dar este faultat. Iar sut de la distanta, Costin Lazar continua ca Moldovan.
Deja devine stresant, atatea ocazii, atatea suturi spre poarta si niciun rezultat. Parca parca, observam o ameliorare a jocului. Urmeaza 2 cornere unul dupa altul, dar din colturi diferite. Jocul e slab, e un fel de uite mingea- nu e mingea. Pierdem foarte usor posesia si jocul se strica. In minutul 59, Badoi readuce jocul in jumatatea noastra. Si nu dupa mult timp, mult asteptatul vine.in minuntul 61, Lazar suteaza catre poarta, Guso respinge in fata, iar Griffiths, aflat la locul potrivit, a aparut frumos unde trebuia si a marcat. A MARCAT GRIFFO !! 1-0. ?
Terenul pare inclinat spre poarta alui Guso. Karamyan centreaza, mingea ajunge la Griffiths, dar a doua oara nu se mai poate, mingea trece pe langa poarta. In minutul 65, o prima schimbare facuta de Razvan Lucescu. Iese Griffiths si intra Buga. Prost. Moldovan isi face jocul foarte bine, ajunge in preajma portii si paseaza lui Buga. Si Buga rateaza logic, ca si Zicu. De fapt Zicu a lovit mingea, Buga a dat pe langa. De fapt..cine e Buga ? Se pare e molipsitor, acum vine randul lui Moldovan sa treaca pe langa minge. Si cuplul perfect, Buga-Zicu creaza o faza pe care (a !!) rateaza.. Si cu poarta goala, si in offsaid..Buga e remarcabil, o da in bara (la propriu).
Alte ocazii, multe chiar, ne face sa disperam, fie in tribune, fie in fata televizorului. O alta schimbare: iese Moldovan si intra Nae Constantin. Aproape ca nici nu-l mai cunoastem, mult timp a trecut de cand n-a mai jucat. Offf..inca 3 minute de emotii si stres. Intram in prelungiri. Si mai bine nu intram. O alta fisura in apararea noastra, dar de data asta e mare fisura. Constantine, Constantine, pe unde umbli ?? Si na, ca ne-am ars si de data asta. Vintilescu egaleaza, Edel n-a avut ce face. 1-1.
Si da, multumim Mugurel Buga, multumim Ianis Zicu, multumim Marius Constantin, multumim RAPID..