RAPID - Poli Timisoara 2-0

RAPID incepe in forta ... 2-0 cu Poli Timisoara

In urma suspendarii terenului RAPIDului, echipa giulesteana a ajuns sa joace primul meci dupa pauza competitionala pe stadionul "Ion Oblemenco" din Craiova.
      Afara ninge linistit, jucatorii se dezmortesc la incalzire, in tribune se observa vreo 1200 suporteri RAPIDisti, cam 1000 timisoreni si bineinteles nelipsitii olteni. Galeria canta inca dinaintea inceperii meciului, atmosfera e frumoasa. Si se flueira inceputul meciului. Oltenii nu se pot abtine si incep cu injuriile la adresa timisorenilor, la adresa giulestenilor, scandand numele echipei UTA Arad.
      Meciul este controlat la inceput de timisoreni, isi creaza mici ocazii, surprinzand careul giulestenilor descoperit.. Situatia se schimba putin si jocul se muta in cealalta jumatate a terenului, unde Mazilu isi creaza o mica ocazie dar neavand cu cine sa joace, suteaza catre poarta si rateaza. Jocul ii pune fata in fata pe 2 fosti colegi : Mazilu si Karamyan, acum jucator al Politehnicii Timisoara, acest duel fiind castigat de Mazilu.
      Diferitele ocazii create de RAPIDisti fac ca acestia sa preia controlul. Badoi - corner, Zicu - lovitura libera, iar Zicu suteaza la poarta de la distanta dar..rateaza. In minutul 21 Moldovan se apropie de careul advers, incearca sa patrunda intre 2 timisoreni dar este faultat de portarul Popa, si astfel RAPIDului i se acorda o lovitura de la 11 metri. Lovitura este executata de Badoi si in scurt timp pe tabela, scorul se schimba in favoarea RAPIDului. Este 1-0. Galeria se aude in continuare, ba mai mult, cei de la Torcida Visinie au aprins si o torta, creand o imagine placuta.
      Timisoara revine in teren mai cu viata, ataca mai mult, dar nici giulestenii nu se lasa. Printr`o actiune inceputa de Zicu, care ii paseaza lui Moldovan, si acesta prin intoarcere suteaza la poarta, Moldo rateaza, mingea fiind foarte frumos respinsa de portarul timisorean Popa. Micile ocazii continua la poarta lui Popa, corner, apoi Dica, apoi invalmaseala in careul timisorean, dar Popa salveaza si de aceasta data situatia.Inca o lovitura libera pt Rapid executata de Badoi, desi la inceput crease divergenta cu Dica si Zicu. Badoi suteaza fix in zid, deci inca o ocazie irosita. Drept urmare, giulestenii pierd iar posesia mingii si jocul se muta in jumatatea RAPIDista, astfel timisorenii profitand de ocazia unui corner executat de fostul giulestean Karamyan, mingea revenindu`i lui McKain si acesta suteaza puternic , dar peste poarta. Si Gigel Bucur continua printr`o alta ocazie dar Dica salveaza situatia si de aceasta data. Dupa inca o lovitura libera, arbitrul fluiera finalul primei reprize.
      In pauza ies la incalzire si ceilalti jucatori de pe margine. Se vede Buga pregatindu`se intens alaturi de colegii sai, bineinteles plini de voie buna, datorita scorului favorabil.
      Incepe repriza a doua, giulestenii tot in forta, Mazilu nu`si pierde puterea si inca din minutul 46 ataca dar din pacate rateaza incredibil sutand peste poarta. Si astfel timisorenii preiau jocul, obtinand un corner apoi o ocazie ratata de fundasul McKain. Sapunaru alearga mult ; cum Marius Constantin lipseste , acesta incearca sa`i tina locul, si o face destul de bine. Poli Timisoara ataca din ce in ce mai des, emotiile cresc, diferenta de scor fiind inca mica. In sfarsit, jocul se departeaza de poarta lui Dani Coman din ce in ce mai mult, Zicu pasandu`i lui Moldovan care rateaza pe langa poarta. O lovitura libera in minutul 57 executata de Badoi, logic, dar fara nici un rezultat. Prima schimbare facuta de Razvan Lucescu : iese Moldovan si intra Buga, in minutul 58. Nu dupa mult timp, in minutul 60, Badoi nu renunta si ii paseaza lui Zicu..si este GOOOOLLL !! 2-0 !! Zicu s`a remarcat mult in acest meci, a fost jucatorul meciului chiar. Nici Dica nu s`a lasat mai prejos. Si totusi, meciul devine antrenant. O furtuna de ocazii la poarta timisoareana, acum vezi mingea acum n`o mai vezi.Buga are inca o ocazie foarte buna dar neavand cui sa paseze, suteaza la poarta si apara cu succes Popa. Incep schimbarile si la Timisoara : in minutul 64 iese Plesan si intra Grigoriu. Si imediat in minutul 66 iese Shroj si intra Omoduemuke. Meciul incetineste, jucatorii parca si`au pierdut suflarea..Doar o lovitura libera pt Rapid si o sansa pt Timisoara sa micsoreze diferenta de scor. Si iata cum Alin Artimon isi incheie posibilitatea de a mai face schimbari : in minutul 75 iese Caramarin si intra Cristea. Nici Razvan Lucescu nu lasa aceste schimbari nefolosite : in minutul 77 iese din teren Costin Lazar si intra Ionut Stancu. Ocaziile RAPIDistilor continua tot prin Zicu, acesta dribleaza, paseaza pt Buga, dar din pacate iese Popa si respinge. Un corner acordat Politehnicii Timisoara ii aduce fata in fata pe Badoi si Sapunaru, care se ciocnesc creand o situatie atat comica cat si penibila. La scurt timp Sapunaru iese din aceasta situatia si`si salveaza imaginea printr`un sut foarte bun, obtinand un corner. Dar iar jocul se muta in careul nostru, iar cresc emotiile, desi meciul e spre final si teoretic acest scor nu prea mai poate fi rasturnat. Rapid vede victoria de pe acum, chiar si inainte de finalul meciului. Dar iata o situatie neprevazuta.. Maftei este faultat de Grigorie in minutul 91, si Coltescu numara cartonasele. Si surprinzator cel amendat este Karamyan. In jurul arbitrului se creaza o invalmaseala. Karamyan cica ar fi sutat intentionat in minge dupa fluierul arbitrului si din acest motiv primeste un cartonas rosu. Cu pasi repezi, cu capul in pamant, karamyan paraseste terenul, desi nu merita. Dar meciul continua, Razvan Lucescu face si ultima schimbare : in minutul 92 iese Maldarasanu si intra Romeo Stancu, dupa multe luni de pasivitate.
      Meciul se inchieie frumos, dupa un corner executat de Badoi scurt. Coltescu fluiera finalul de meci, Rapid castiga si astfel ocupa din nou pozitita a treia in clasament, la numai 1 punct diferenta de steaua.
      Per total am vizionat un meci linistit, cu atacuri frumoase ale ambelor echipe, fara conflicte intre suporteri desi au fost perturbati de olteni, fara conflicte intre jucatori..un duel intre frati finalizat fara scandal, indiferent de scorul final. Cum bine se stie : Rapid si Poli se iubesc la infinit !

Kopilu ::: Echipa RapidFans.RO ::: 26.02.2007

SITE dezvoltat de Echipa RapidFans.RO ::: FC RAPID                                            ... [ Copyright 2006 RapidFans.RO Toate drepturile rezervate. ] ...