actualizat Luni 5 noiembrie 2007 ora 19:00

• Derby egal: Rapid 1 - 1 Unirea Urziceni!
  • Copos: "Nu se mai poate! In iarna vor pleca doi-trei jucatori!"

FC RAPID Bucuresti
    | Site Oficial | The Official WebSite of the FC Rapid Bucharest | Site Officiel |

Luni 5 noiembrie 2007

Egal cu gust amar în Giulești: Rapid - Unirea Urziceni 1-1

La trei zile după victoria clară de la Târgu-Jiu, rapidiștii au revenit în Grant cu gândul la trei puncte în fața echipei lui Dan Petrescu, exilat în afara băncii tehnice după o decizie a Comisiei de Disciplină.

Giuleștenii au început mai bine meciul, hotărâți să tranșeze repede soarta celor trei puncte. După trei cornere consecutive, apărarea ialomițenilor a cedat în minutul 8, când căpitanul Maftei s-a înălțat la centrarea lui Cesinha și l-a învins pe Stelea cu o lovitură plasată de cap. Alb-vișiniii nu au reușit să rămână la înălțimea startului de meci, dar au terminat primul mitan în avantaj după ce Coman s-a opus la ocaziile lui Mehmedovici. Repriza secundă a avut un început diametral opus, iar oaspeții au revenit în joc după ce Mara a înscris cu un șut puternic la colțul scurt (min.52). În căutarea victoriei, Rednic i-a aruncat în luptă pe Dică și Măldărășanu, însă rapidiștii n-au reușit să găsească drumul spre un gol de trei puncte. Devierea spre colțul scurt a lui Burdujan (53) și lovitura liberă a lui Maftei (58), ambele rezolvate de Stelea, au fost cam puțin pentru a aduce în Giulești o victorie așteptată de cei 7.000 de spectatori.

Eliminarea lui Grigore (81), care a văzut direct "roșu" după o intrare violentă la Mara, nu a făcut decât să întregească perfect tabloul unei seri nereușite pentru rapidiști. Cu încă două puncte pierdute pe teren propriu, oamenii lui Rednic au la orizont ocazia perfectă a reabilitării: duminică dau piept cu Dinamo în Ștefan cel Mare!

Rapid: Coman - Săpunaru, Maftei, M. Constantin (75 Tamandare), Bozovic - Buga (68 Măldărășanu), Grigore, Herea (46 Dică), Cesinha - Burdujan, Mazilu. Antrenor: Mircea Rednic

Unirea Urziceni: Stelea - Nicu, Galamaz, Mehmedovici, Bordeanu - Mara, Pădurețu, Apostol, Petre (58 Constantin) - Onofraș (75 Stancu), Bilașco (86 Dănălache). Antrenor: Dan Petrescu

Duminică 4 noiembrie 2007

George Copos: "În momentul în care echipa a fost egalată,
suporterii și-au vărsat nervii pe mine și bine au facut"

Referitor la faptul ca fanii giulesteni i-au cerut sa paraseasca clubul, Copos a afirmat: "Suporterii au fost extraordinati cât timp am condus. În momentul în care echipa a fost egalata si-au varsat nervii pe mine si bine au facut. ...

Întrebat ce parere are de maniera de arbitraj din meciul cu Unirea Urziceni, Copos a spus: "Arbitrajul a fost unul corect si nu am nici o nemultumire. Eliminarea lui Nicolae Grigore a fost corecta. De aceasta data, brigada de arbitri s-a achitat foarte bine de sarcini".

Nemultumit de prestatia echipei sale, George Copos a precizat ca o parte dintre jucatori va parasi gruparea în cel mai scurt timp: "Nu poti sa le cer fotbalistilor mai mult decât pot da. Oricum, câtiva jucatori nu vor mai continua la Rapid începând din iarna. Avem nevoie de fotbalisti cu valoare, iar doi sau trei din actualul lot nu vor mai ramâne la Rapid. Totusi, am încredere în continuare în Mircea Rednic si nu pot spune ca Rapid se confrunta cu o criza, desi nu a câstigat ultimele doua întâlniri disputate acasa".

Patronul Rapidului, George Copos, a declarat ca rezultatul de 1-1 din meciul cu Unirea Urziceni este echitabil, dar a precizat ca mai multi dintre jucatorii giulesteni au probleme fizice, în iarna câtiva unii dintre ei vor parasi echipa alb-visinie.

"Viata e dura. Totusi, spun ca rezultatul din meciul cu Unirea Urziceni este echitabil. Unirea este o echipa buna, care a jucat mai bine decât noi si care a evoluat fara teama. Se vede ca Dan Petrescu este acolo de multa vreme si ca a reusit sa puna la punct niste relatii de joc care sunt mai închegate decât la noi. La Rapid se vad înca problemele fizice, dar nu-mi explic de ce le mai avem înca", a declarat George Copos.
sursa: NewsIn

Dani Coman: "Am pierdut puncte importante în lupta cu adversarii direcți"

Dani Coman a declarat după meci că punctele pierdute pot fi recuperate în retur de giuleșteni: "E un campionat disputat și sperăm să fie în continuare. Sînt importante punctele pierdute pentru că sînt pierdute în lupta cu adversarii direcți. Sperăm să le recuperăm în meciurile viitoare. Urziceniul e o echipă foarte bună, știam acest lucru și am intrat pe teren motivați. Nu e frustrant că sînt în fața noastră, au jucat mai bine, își merită locul. Sperăm să-i prindem din urmă în retur și pe ei și pe CFR. Cu Dinamo va fi foarte greu dar vrem să cîștigăm. Echipa a făcut un meci mai slab, asta a fost".

Mircea Rednic: "Chiar și cu un om în plus Urziceniul a continuat să se apere"

Mircea Rednic spune că Rapid a întîlnit o echipă care s-a apărat tot meciul: "Urziceniul se apără bine, chiar și cu un om în plus. Ei au continuat să se apere. Nu mă miră că suporterii mi-au cerut demisia, fac asta de la primul meci. Copos investește bani mulți și va continua să investească".

Mircea Rednic și-a criticat după meci atacanții, care nu au reușit să înscrie în poarta lui Stelea: "A fost un meci în care nu am contat deloc în atac, în afara golului marcat de un fundaș. Nu ne-am creat ocazii pentru că avem probleme în atac. Atacanții s-au văzut prea puțin, deși au avut mingi. Este o mare problemă că nu reușim să marcăm"

FINAL / RAPID - UNIREA 1 - 1

90+3' Final meci Finalul meciului
90+3' Cesinha cade usor in careu, nu se acorda nimic
90' 3 minute de prelungire
86' Schimbare Bilasco Marius de la Unirea Urziceni a fost inlocuit in minutul 86 de Danalache Cristian
85' Apostol suteaza de la distanta, retine Coman
82' Cartonas rosu Grigore Nicolae de la Rapid Bucuresti a primit cartonasul rosu in minutul 82
76' Schimbare Constantin Marius de la Rapid Bucuresti a fost inlocuit in minutul 76 de Tamandare
76' Schimbare Onofras Daniel de la Unirea Urziceni a fost inlocuit in minutul 76 de Stancu Bogdan
68' Schimbare Buga Mugurel de la Rapid Bucuresti a fost inlocuit in minutul 68 de Maldarasanu Marius
66' Cartonas galben Sapunaru Cristian de la Rapid Bucuresti a primit cartonasul galben in minutul 66
65' Constantin a marcat dupa ce Coman a iesit sa respinga mingea din fata lui Onofras si s-a lovit de Sapunaru, iar golul a fost anulat pentru fault in atac
58' Schimbare Ciprian Petre de la Unirea Urziceni a fost inlocuit in minutul 58 de Constantin Cristi
58' Sut al lui Maftei din lovitura libera, retine Stelea in doi timpi
56' Onofras trimite pentru Bilasco, iese Coman si retine fara probleme
53' Stelea scoate excelent mingea lui Burdujan de langa bara
52' GOOL Goool Unirea! Bogdan Mara a marcat cu un sut puternic, din afara careului, dupa pasa perfecta a lui Bilasco
51' Ceshinha suteaza departe de poarta din marginea careului, de langa Galamaz
46' Schimbare Herea Ovidiu de la Rapid Bucuresti a fost inlocuit in minutul 46 de Dica Emil
46' Start joc A inceput repriza a doua
45+2' Sfarsit repriza Finalul primei reprize
45+2' Herea trage pe langa poarta de la 18 metri
44' Din nou cap al lui Mehmedovici, dupa un corner, foarte aproape de poarta
44' Cap al lui Mehmedovici pe langa poarta, din centrarea lui Onofras
44' C. Petre loveste mingea periculos cu capul, Coman respinge in corner
27' Cartonas galben Maftei Vasile de la Rapid Bucuresti a primit cartonasul galben in minutul 27
27' Paduretu centreaza excelent, C. Petre aproape sa reia periculos
25' Ocazie mare a Uziceniului, respinge Coman, apoi Mazilu rezolva din fata portii
20' Sutul lui Mara, pe langa poarta
17' Cartonas galben Coman Danut de la Rapid Bucuresti a primit cartonasul galben in minutul 17
14' Apostol suteaza mult peste poarta
13' Onofras deviaza mingea care ajunge in bratele lui Coman
12' Apostol centreaza periculos, iese Coman si respinge, se acorda fault in atac
8' GOOL Goool Rapid! Maftei marcheaza cu capul dupa centrarea din corner a lui Cesinha
7' Mazilu suteaza putin pe langa poarta din careul mic, dupa actiunea lui Cesinha
6' Sut al lui Mara, departe de poarta lui Coman
1' Start joc A inceput meciul

Alexandru Deaconu va conduce Rapid-Unirea Urziceni

Partida Rapid-Unirea Urziceni, care se va disputa duminică seara, în Giulești, de la ora 18.45, va fi arbitrată la centru de Alexandru Deaconu (București).

Centralul va fi ajutat la cele două tușe de către Zoltan Szekely (Baia-Mare) și Gheorghe Negoiță (Brăila). Rezervă de arbitru va fi Victor Berbecaru (Rîmnicu Vîlcea).

Observatori: Gheorghe Nedelescu (Craiova)și Marcel Lică (Constanța).

Sambata 3 noiembrie 2007 | 20:23:00

Baschet feminin / TUR / Etapa a IV-a /
Rapid CFR Marfă București-Olimpia București 73-52

Echipa de baschet feminin a Rapidului, locul 9 în clasament, a învins pe teren propriu, cu scorul de 73-52, formația Olimpia București, clasată pe locul 6 al Diviziei A.

Giuleștencele întîlnesc în etapa a V-a, pe data de 10 noiembrie, în deplasare, formația CET Govora, ocupanta primei poziții în clasament.

Sambata 3 noiembrie 2007 | 20:18:00

Baschet masculin / Etapa a VI-a /
Rapid Neoset București-BCMUS Argeș Pitești 85-70

Echipa de baschet masculin a Rapidului s-a impus pe teren propriu, în etapa a VI-a a Diviziei A, cu scorul de 85-70 în fața formației BCMUS Argeș Pitești.

Rapid Neoset București se află pe locul 5 în clasament, acumulînd 10 puncte. Giuleștenii joacă în etapa a VII-a în compania ultimei clasate, BC Rîmnicu Vîlcea, pe data de 10 noiembrie.

Sambata 3 noiembrie 2007 | 20:15:00

Volei feminin / TUR / Etapa a VI-a /
Rapid CFR Marfă București-Universitatea Cluj 3-0

Echipa de volei feminin a Rapidului, Rapid CFR Marfă București, a învins cu scorul de 3-0 în etapa a VI-a din turul campionatului național formația Universitatea Cluj.

În etapa a VII-a, Rapid va întîlni echipa C.S.U Neumarkt Gaz Tîrgu Mureș, pe data de 17 noiembrie. Giuleștencele se află pe poziția a 11-a, penultima, iar viitoarea adversară pe locul 8.

Luni 5 noiembrie 2007 | 03:16:00

Cobe în Giulești

Totul pe cartea atacului. Totul împotriva neșansei de pînă ieri. Mircea Rednic a gîndit o partitură superofensivă contra Urziceniului, cu Mazilu și Burdujan în avanposturi, ajutați pe benzi de doi mijlocași cu poftă de gol, Buga și Cesinha. Urziceniul nu s-a lăsat mai prejos. Presing agresiv și contraatacuri fulger a fost rețeta dictată de un Dan Petrescu care și-a găsit Insula Elba într-o lojă.

Plutirea care anunța zborul
Maftei a levitat peste giganții Mehmedovici și Galamaz, înscriind cu capul. Era abia minutul 8. Urma o croazieră aeriană pentru rapidiști. Teoretic. Pentru că Urziceniul se trezește din pumni, profitînd de visarea lui Cesinha și Buga, dar și de apatia lui Herea. Bilașco (î(24) și Ciprian Petre (43) sînt anulați de Coman. Mehmedovici, singur, singurel de la patru metri trimite puțin pe lîngă vinclul porții rapidiste.

Ghiuleaua lui Mara
După pauză, strădania ialomițenilor e răsplătită. Bilașco îi așază perfect o minge lui Mara, iar mijlocașul Urziceniului prinde un șut teribil, practic un penalty mișcat (51). Giuleștenii au plumb în ghete și Burdujan nu-l poate învinge pe Stelea cu un "cap" înșelător (53). Tensiunea s-a instalat în tribunele din Giulești, suporterii scrîșnind din dinți la fiecare nereușită a favoriților. Motiv în plus pentru ca Rednic să fie din nou contestat de galerie, ca într-un cerc vicios, unde nu mai știi ce a fost mai întîi: ghinonul sau neputința, dezbinarea sau lipsa de rezultate nete.

Înjurat în absență
Imediat după finalul jocului, suporterii giuleșteni s-au grupat în spatele tribunei oficiale și au scandat împortiva lui George Copos. "Pleacă odată George, pleacă!". Boss-ul Rapidului nu mai era însă la stadion, dar fanii și-au continuat recitalul chiar și după ce au aflat acest lucru. Totodată, ultrașii giuleșteni au cerut din nou demisia lui Rednic.

Luni 5 noiembrie 2007 | 03:14:00

Rednic dă vina pe atacanți

Aparent calm, furios, de fapt. Așa a apărut Rednic la conferința de presă. "Sînt probleme în atac! Și asta s-a văzut pentru că Urziceniul s-a apărat foarte bine. Nu am soluții pe bancă", a spus el. Antrenorul Rapidului a încercat să explice motivele pentru care își critică jucătorii de fază ofensivă: "Atacanții s-au mișcat foarte puțin. Nu au nici o scuză. Au avut baloane destule". "E greu să jucăm acasă! Mi s-a cerut demisia încă de la primul meci", a mai zis el. "Cît despre George Copos, omul acesta investestește, nu joacă el". În încheiere a spus că nu este demoralizat și că așteaptă revenirea lui Lazăr și a lui Boya. Și a plecat spre o arenă unde se auzeau încă strigătele contestatarilor.

"N-am contat în atac în afara golului marcat de un fundaș!"
Mircea Rednic

Eliminare corectă
Deaconu a luat în schimb decizia corectă cînd l-a eliminat pe rapidistul Grigore., care, deși avea "galben", l-a atacat violent pe Mara

Coman, final dureros
În minutul 82, după ce a degajat mingea, portarul Dani Coman a acuzat o durere în piept și a cerut intervenția medicilor. Pentru că giuleștenii epuizaseră toate schimbările, goalkeeper-ul a fost nevoit să rămînă pe teren. Coman a primit îngrijiri de la medicul echipei de fiecare dată cînd jocul nu se afla în careul Rapidului. (Cătălin Popescu)

Copos a evitat fanii
Eliminarea lui Nicolae Grigore, din minutul 80, a aprins din nou spiritele în Giulești. Suporterii alb-vișinii au cerut din nou demisia antrenorului Mircea Rednic și l-au înjurat pe patronul George Copos. Pentru a evita întîlnirea cu fanii furioși, care etapa trecută au încercat să-l atace, Copos nu a rămas pînă la finalul meciului. Patronul giuleștenilor a părăsit stadionul în minutul 90. (Radu Oprișan)

Duminică 4 noiembrie 2007 | 00:47:00

Ofensiva ruptă

Mazilu are o lovitură foarte puternică la coapsă, locul fiind destul de vînăt. Este ceea ce, în jargonul lor, fotbaliștii numesc "lovitură oarbă" și e dureroasă la o simplă plimbare, darămite la un meci oficial. Atacantul rapidist vrea însă să joace. "Mă simt în formă, strîng din dinți și joc orice ar fi", i-a spus Mazilu lui Rednic, impulsionat de cele două goluri marcate în etapa trecută, la Tîrgu Jiu.

În ceea ce îl privește pe Buga, probleme la mușchii inghinali, șansele de refacere sînt mai mici decît ale lui Mazilu. De altfel, fotbalistul rapidist acuza aceeași miozită și înaintea meciului cu CFR de etapa trecută, dar medicul Marian Dumitru l-a ajutat să devină apt de joc atunci. "Pe undeva, mă așteptam să avem probleme, am jucat la jumătatea săptămînii pe un teren groaznic, cel de la Tîrgu Jiu, acum plătim tribut", spunea ieri Mircea Rednic.

Antrenamentul de vineri seara i-a produs insomnii lui Mircea Rednic. După ce s-a confirmat că Vasile Maftei are o problemă demnă de luat în seamă la genunchiul stîng, Mazilu și Buga și-au trecut numele pe lista incerților.

"Îmi doresc să joc și să îl ajutăm pe Mircea Rednic să obțină prima victorie în Giulești în actualul mandat. Să treacă peste conflictul cu fanii! Și cu CFR ne-am mobilizat, dar ne-au nenorocit arbitrii!"
Mugurel Buga

"Verdictul final în privința celor trei îl vom avea astăzi, înainte de joc. Aseară știam că Maftei are o problemă cu care nu putem risca, iar Mazilu și Buga sînt cu semnul întrebării. Pînă la stadion trebuie să știm exact cum stăm"

Rednic: Rapid a obținut cu șansă remiza cu Unirea Urziceni

Tehnicianul Mircea Rednic a declarat, duminică seară, că Rapid București a obținut cu șansă egalul din meciul cu Unirea Urziceni, scor 1-1, în etapa a XIV-a a Ligii I, însă a precizat că el își dorește mai mult.

"A fost un meci în care nu am contat în atac și este foarte greu să câștigi astfel. Am dat un gol marcat de un fundaș central. Cei doi atacanți, Mazilu și Burdujan, nu și-au creat nicio ocazie. Mingea am avut-o în față, dar nu am avut nicio ocazie. Niciunul dintre atacanți nu a scos un fault măcar. În atac a fost problema noastră. Cu șansă am obținut acest egal, dar eu vreau mai mult. Au fost trei meciuri într-o săptămână și s-a văzut oboseala, pentru că nu vreau să-i critic pe cei din urma mea. Urziceniul a avut cu o zi în plus de odihnă și s-a văzut. Trebuie să fim mulțumiți că am luat un punct, mai ales că pe final am jucat cu un om în minus. Nu am soluții în față nici pe bancă, pentru că Boya este accidentat. Sunt șanse să se refacă, la fel și Lazăr, dar ei nu au mai jucat demult și nu știu cât ne pot ajuta", a spus Rednic.

Rednic a precizat că nu are ce să le reproșeze jucătorilor săi. "Nu s-a stricat liniștea înaintea meciului cu Dinamo. Ce să le reproșez băieților? Au jucat. Am încercat chiar și în zece, în schimb Urziceniul a așteptat să greșim noi. Este mai greu acasă, se știe de ce. Mi s-a cerut demisia de la primul meci, normal că rămân alături de echipă. Nu mi se pare corect să strige împotriva lui George Copos. A investit, investește și o face în continuare", a afirmat Rednic.

Mircea Rednic nu crede că tehnicianul Unirii Urziceni, Dan Petrescu, are motive să fie supărat pe arbitraj. "Și ei au făcut atâtea faulturi și nu s-a dat niciun galben. El tot timpul spune că echipa lui este dezavantajată", a declarat Rednic, care a menționat că și-ar dorit să revină în Ștefan cel Mare, la meciul cu Dinamo, cu o victorie, însă nu crede că va fi ușor: "N-am de luat nicio revanșă, vreau să câștige echipa mea".

REDNIC FORTEAZA IN ATAC

"Puriul" pare decis sa foloseasca în meciul cu Urziceni o formula ofensiva, trimitând pe teren nu mai putin de patru vârfuri.

Cu Pandurii Târgu Jiu, Mircea Rednic a folosit o echipa ofensiva, din care au facut parte Cesinha (foto, în stânga), Buga, Mazilu si Burdujan (foto, în dreapta).

"Puriul" a promis ca si în partida cu Urziceni va merge pe mâna aceluiasi "11". Antrenorul giulestenilor a fortat inspirat cu Pandurii, iar rezultatele s-au simtit si pe tabela, bucurestenii marcând de trei ori si irosind ocazii consistente de poarta. Rednic a gândit o linie mediana mobila. Mugurel Buga a fost reprofilat mijlocas dreapta, Cesinha a trecut pe flancul stâng, iar în atac "Puriul" a preferat cuplul Mazilu - Burdujan. In locul vârstnicului Maldarasanu, tehnicianul visiniilor l-a titularizat pe Ovidiu Herea, si el un mijlocas cu veleitati ofensive. Antrenorul giulestenilor a dat de înteles, imediat dupa disputa cu trupa lui Eugen Neagoe, ca va utiliza aceeasi formula si în meciul de astazi, cu Unirea Urziceni. "In partida de la Târgu Jiu am început cu patru atacanti pe teren, Buga, Cesinha, Burdujan si Mazilu, pentru ca eram obligati sa luam cele trei puncte. Determinare, atitudine, acestea au fost atuurile Rapidului. Ma gândesc sa folosesc tot patru atacanti si în disputa cu Unirea Urziceni", a declarat Rednic.

'JOC CU UNIREA'

Vasile Maftei va evolua în disputa cu ialomitenii.

Vasile Maftei (foto) a revenit de aseara la antrenamente normale dupa accidentarea suferita în partida cu Pandurii.

Nu este exclus ca tehnicianul Mircea Rednic sa-l foloseasca pe Maftei înca din primul minut al partidei cu Unirea Urziceni. Si jucatorul era aseara încrezator în revenirea sa pe teren, dar si într-un deznodamânt fericit pentru Rapid în disputa cu trupa lui Dan Petrescu. "Am scapat, nu mai am probleme, m-am pregatit normal si mâine (n.r. - azi), daca antrenorul Mircea Rednic va apela la serviciile mele, voi fi pe teren sa-mi ajut echipa sa câstige. Avem nevoie de trei puncte cu Unirea Urziceni pentru a ne mentine în lupta pentru titlu", a declarat fundasul giulestenilor.

'STELEA E IDOLUL MEU'

Omul numarul 1 din poarta giulestenilor nu vrea ca "Arnold" sa ia multe goluri în partida de azi.

Dani Coman spera ca evolutiile sale sa-i aduca o convocare la echipa nationala pentru EURO 2008.

Victorie la pas cu Pandurii.
A depasit Rapid momentul CFR?

Eu zic ca în tot acest campionat noi am demonstrat ca suntem, de la meci la meci într-o crestere de forma. Fiecare victorie, cum a fost si cea cu Pandurii, ne aduce satisfactii, ne întretine moralul, pentru ca avem obiective de îndeplinit în acest sezon la Rapid.

Urmeaza doua întâlniri de foc, acasa cu Urziceni si cu Dinamo în "Groapa"...

Stim ca ne asteapta un meci greu cu cei de la Urziceni. O echipa bine pusa la punct de Dan Petrescu, dar noi suntem Rapid si trebuie sa învingem. Legat de meciul cu Dinamo, cred ca toti colegii mei sunt concentrati acum pentru disputa cu Unirea. Trebuie sa luam cele trei puncte, iar apoi ne vom gândi si la partida din "Stefan cel Mare".

Ai avut prestatii apreciabile în ultima vreme. Si cu CFR, si cu Pandurii...

Nu conteaza evolutia mea, important este pentru mine sa câstige echipa. Sper sa apar bine si de-acum înainte si sa ramân în atentia selectionerului Victor Piturca. Fireste ca-mi doresc sa revin la nationala si sa fac parte din lotul României pentru Campionatul European din 2008.

Ca tot a venit vorba de nationala, în poarta Unirii apara Stelea, fostul component al "Generatiei de Aur"...

Stelea a fost si este un idol pentru mine si probabil pentru multi portari din Liga I. Si-a demonstrat valoarea la echipele de club sau la nationala. La 40 de ani joaca extraordinar!

Totusi, te-ai bucura daca în Giulesti ar încasa vreo patru goluri?

Doamne fereste! Vreau sa câstigam, dar ca portar nu-mi doresc ca un alt coleg de-al meu de la alt club sa primeasca atâtea goluri. Eu cred ca în partida cu Rapid, ca si în altele, Stelea va face un meci bun si îsi va ajuta colegii.

Mazilu: "Daca nu mai e nevoie de mine la Rapid, plec!"

Mediafax / Atacantul giulestebilor, Ionut Mazilu, a spus ca este dispus sa plece de la Rapid, in conditiile in care nu mai este nevoie de el la clubul "alb-visiniu".

"Daca se considera ca fac treaba raman. Daca nu mai e nevoie de mine, nu e nicio problema, eu plec. Am venit aici sa joc, tin la tot ce inseamna Rapid, dar daca se renunta la mine, asta e, probabil ca o sa plec, ce pot sa fac altceva?", a spus Mazilu.

"E normal ca antrenorul sa fie suparat pentru ca n-a iesit rezultatul pe care ni-l doream toti. Si e normal sa fie suparat pe atac. Pe noi nu ne-a certat in vestiar. Nu ne spune nimic atunci, la cald. Vom discuta sigur la primul antrenament. Daca dansul a spus ca marea problema a echipei a fost atacul, eu ce pot sa zic? Inseamna ca asa a fost", a mentionat Mazilu.

4 noiembrie 2007

Rednic: "Trebuie sa fim multumiti cu un punct!"
"AM SCOS UN PUNCT CU SANSA"

Antrenorul Rapidului, Mircea Rednic, a recunoscut ca echipa sa nu a jucat la nivelul asteptarilor in meciul cu Unirea lui Dan Petrescu si MM Stoica. Fara victorie in Giulesti de la intoarcerea la Rapid, "Puriul" nu s-a ascuns dupa deget si a recunoscut ca echipa sa a luat un punct cu mult noroc.

"A fost un meci in care nu am contat deloc in atac. In afara de gol, nu am avut deloc ocazii. S-a vazut o anumita oboseala deoarece am jucat trei meciuri intr-o saptamina. Trebuie sa fim multumiti ca am scos un punct. Unirea Urziceni s-a aparat foarte bine si a contraatacat periculos. Orice este posibil, putem recupera diferenta de CFR. Campionatul se joaca, mai sint multe etape de disputat. Cu sansa, am scos un punct astazi", a declarat Rednic, adaugand ca Boya, Lazar si Grigorie au sanse mari sa revina in meciul cu Dinamo.

Rednic a marturisit ca isi doreste foarte mult sa bata pe Dinamo in Stefan cel Mare, insa sustine ca n-are nici o rafuiala cu vreunul din sefii "cainilor".

"Este mult mai greu sa jucam acasa decat in deplasare. Eu am fost contestat de suporteri inca de cind am sosit aici, dar nu mi se pare normal ca fanii sa strige impotriva domnul Copos, deoarece dansul investeste bani in aceasta echipa. Imi doresc sa revin cu o victorie in Stefan cel Mare. Nu am de luat nici o revansa fata de nimeni de la Dinamo", a spus antrenorul Rapidului.

Derby egal: Rapid 1 - 1 Unirea Urziceni!

Rapidul nu a reusit sa invinga in Giulesti cu Rednic pe banca. Cu toate ca au inceput in forta meciul, cum s-a intamplat de cele mai multe ori, Rapidul a avut un moment de relaxare, iar Urziceniul a revenit in joc. Scorul a fost deschis in minutul 8 de capitanul Rapidului, Vasile Maftei, care a pus capul la centrarea perfecta in careu a brazilianului Cesinha. In minutul 51, Urziceniul a egalat dupa un sut puternic din marginea careului al lui Bogdan Mara. Rapidul a ramas in 10 pe finalul meciului, cand Nicola Grigore a vazut cartonas rosu, dupa un fault dur asupra lui Mara.

Rapid a intrat in teren:Coman, Bozovic, Sapunaru, Constantin, Maftei, Herea, Grigore, Cesinha, Mazilu, Burdujan, Buga.

Unirea Urziceni a intrat in teren:  Stelea, Mehmedovic, Galamaz, Epaminonda, Bordeanu, C. Petre, Onofras, Paduretu, Apostol, Bilasco, Mara.

Min8: Gol Rapid! Capitanul Rapidului, Vasile Maftei deschide scorul in minutul 8, dupa o centrarea perfecta a lui Cesinha.

Min 51:  Gol Urziceni! Bogdan Mara aduce egalarea printr-un sut puternic din afara careului!

Min 81: O intrare criminala a lui Nicolae Grigore!
Mijlocasul rapidist vede cartonasul rosu!

Copos: "Nu se mai poate! In iarna vor pleca doi-trei jucatori!"

George Copos a tunat si a fulgerat dupa egalul scos de Rapid pe propriul teren in fata Unirii lui Dan Petrescu. Principalul finantator al Rapidului i-a luat la tinta pe jucatori, pe care ii considera principalii vinovati pentru rezultatul slab.

"Astazi atat am putut si trebuie sa recunoastem ca rezultatul este unul echitabil, pentru ca Unirea Urziceni e o echipa foarte buna, care isi merita locul in clasament. Dar in iarna trebuie sa renuntam la cativa jucatori, pentru ca nu se mai poate. Categoric doi-trei jucatori vor pleca si vom aduce altii. Mircea Rednic, impreuna cu directorul tehnic Nicolae Manea, vor decide cine pleaca si cine vine", a declarat Copos.

2 noiembrie 2007 | 14:26:00

Rednic: "Joc cu patru atacanti pentru ca vreau sa obtin prima victorie acasa!" "UNIREA PIERDE FOARTE GREU, NU DEGEABA E PE LOCUL DOI"

Antrenorul Rapidului, Mircea Rednic, isi doreste foarte mult sa castige primul meci in Giulesti, de la revenirea sa la Rapid. "Puriul" e constient ca va avea un meci greu duminica in fata Unirii lui Dan Petrescu, dar i-a pregatit o surpriza "Bursucului": va juca cu patru atacanti.

"Este un meci foarte important pentru Rapid, un meci greu tinand cont ca intalnim ocupanta locului doi a clasamentului. Unirea are o echipa buna care a castigat cu Steaua si a facut egal cu Dinamo. Oricum, eu imi doresc foarte mult sa castig, sa obtin prima victorie pe Giulesti de la revenirea la Rapid. Nu stiu daca va fi mai greu cu Unirea decat cu CFR, cred ca depinde foarte mult de cum incepem meciul. Oricum, ei pierd foarte greu, nu degeaba au ajuns pe locul doi. Rezultatele lor nu sunt intamplatoare", a afirmat Rednic.

Antrenorul Rapidului a fost foarte multumit de jocul echipei sale in meciul de la Targu-Jiu, motiv pentru care ramane fidel sistemului cu patru atacanti.

"Normal ca voi juca tot cu patru atacanti. Lucrurile la Targu Jiu au mers foarte bine, echipa s-a miscat bine, nu vad de ce as schimba. Jucam acasa si vrem sa castigam, iar pentru asta trebuie sa dam goluri. O problema ar putea fi in aparare, acolo unde Maftei este incert. S-a accidentat joi cu Pandurii si nu stiu daca poate fi recuperat pana la meciul cu Unirea", a precizat Rednic.

Echipa "Revista presei "RapidFans.RO

Site dezvoltat de Echipa RapidFans.RO ::: FC RAPID                                            ... [ Copyright 2006 RapidFans.RO Toate drepturile rezervate. ] ...