Liga nationala de baschet: RAPID-Dinamo 75-78 ::: sambata 24 februarie 2006

forum rapidfans.ro

Trimite prin Yahoo Messenger

Astazi in Giulesti de la orele 18 a avut loc partida de baschet dintre Rapid Bucuresti si Dinamo Gealan. Cele doua combatante, despartite de multe locuri in clasament (Rapid-11, Dinamo-2), au oferit un spectacol frumos celor circa 700 de spectatori prezenti in sala.
        Rapidistii au inceput bine si au fost la conducere in primele minute (8-4), oaspetii revenind prin 2 aruncari de 3 puncte. Rapidul s-a aflat mai apoi intr-o permanenta cursa de urmarire a dinamovistilor, pierzand primul sfert cu 14-21. La reluare, Rapidul a reusit sa tina piept mult mai valoroasei adversare, terminand sfertul la egalitate, 18-18, scorul fiind de 32-39. In partea secunda, dinamovistii incep mai bine si maresc diferenta la 10 puncte, 37-47, Rapidul reusind sa revina in meci mai apoi, si chiar sa castige sfertul 21-20. Inaintea ultimului sfert, tabela arata 53-59. Condusi de playmaker-ul, Adrian Voinescu, rapidistii reusesc sa se aproprie la 2 puncte, 60-62, dar ratand multe oportunitati de a egala.
        Cum ocaziile se razbuna, americanul Reaves inscrie un cos de 3 puncte. In tabara rapidista se instaleaza nervozitatea, care duce la multe lovituri libere, transformate de oaspeti. Rapidul mai are o zvacnire, cu un minut inainte apropiindu-se la 3 puncte, 71-74, dar ratand exasperant. Dinamovistii maresc diferenta, 73-78, si meciul se incheie cu un cos al rapidistilor, scor final 75-78.
        De la gazde s-au remarcat, Burton, 20 de puncte si 6 recuperari, si Barnett, 14 puncte si 11 recuperari. De partea cealalta, Reaves 23 de puncte si Williams 20 de puncte, 9 puncte si 4 interceptii. La meci a fost prezenta si o parte a galeriei rapidiste care si-a incurajat frenetic favoritii.

Horia ::: Echipa RapidFans.RO

SITE dezvoltat de Echipa RapidFans.RO ::: FC RAPID                                            ... [ Copyright 2006 RapidFans.RO Toate drepturile rezervate. ] ...