CS Mioveni - RAPID 1-2
   Cronica meciului
by ...

H&D, noua moda din Giulesti

Era doar minutul 3 cand Herea reusea deschiderea scorului, dupa o pasa excelenta a lui Nicolae Grigore. Credeam ca va urma o partida usoara, insa ... pe fondul unui joc apatic prestat de elevii lui Lucescu jr. Nastasie a reusit sa egaleze cu o lovitura de cap. Ma gandeam ca va urma un nou "episod Chiajna", cu atat mai mult cu cat Coman a avut o interventie salvatoare chiar inainte de pauza. S-a intrat la egalitate la cabine, iar pe fata antrenorului nostru cutele se adunau una cate una.

Repriza a doua a urmat oarecum aceleasi coordonate ca si prima - posesie sterila a gazdelor si un avant schiop al oaspetilor. Salvarea a venit insa de la mijlocasul imprumutat de la Schalke, Deac. Dupa o patrundere pe partea stanga a lui Grigore si o centrare impecabila, Deac l-a executat pe portarul advers cu o lovitura plasata de cap. Astfel, este a treia partida consecutiva in campionat cand cei doi jucatori reusesc sa marcheze impreuna (CFR Cluj, Vointa si Mioveni)

Copos: "`Cei de la Mioveni au fost motivati financiar"

Mai nou, in campionatul romanesc s-a gasit o noua formula pentru exprimarea mai putin fericita pe teren a unei echipe. Sintagma "adversarii nostri au fost motivati financiar" suna parca un pic mai bine decat "nu a fost un joc bun pentru noi, n-am avut luciditate, etc". Lasi impresia ca, desi ai jucat si ti-ai creat ocazii, ceilalti alergau mai mult si mai bine pentru a pune mana pe o eventuala premiere din alta parte.

Sa recunoastem ... Rapidul nu a avut un joc stralucit la Mioveni. A jucat insa pragmatic si a reusit sa ia toate cele trei puncte. Este ceea ce trebuie sa faca o echipa care se bate pentru titlu. Vom vedea la sfarsitul campionatului cat de buna a fost strategia adoptata de boss-ul din Giulesti.

By Herdelea

Desfășurarea liveTEXT a meciului CS Mioveni - RAPID
93'     |     S-a incheiat partida. CS Mioveni - RAPID 1-2
91'     |     Miulescu primeste galben pentru un fault asupra lui Deac
90'     |     Roman scapa singur cu Popescu, dar finalizeaza prost
88'     |     Pavlovici primeste galben
85'     |     Craciun intra in careu, dar Cretu blocheaza excelent sutul mijlocasului de la Mioveni
84'     |     Iese Grigorie, intra Pavlovici
84'     |     Pancu primeste galben pentru simulare
83'     |     Iese Ispir, intra Nila
80'     |     I. Voicu centreaza bine pentru Cosereanu, dar Cretu se apara bine
76'     |     Herea primeste un galben pentru simulare
74'     |     Iese Zuluf, intra Cosereanu
71'     |     Zuluf primeste galben
69'     |     Iese Baicu, intra Craciun
67'     |     Iese Grigore, intra Pancu
66'     |     Popescu scoate in corner reluarea lui Deac din 6 metri
63'     |     GOL!!! Grigore centreaza in careu si Deac aduce RAPIDul in avantaj cu o lovitura de cap
61'     |     Zuluf executa mult peste poarta lovitura libera
60'     |     Oros il faulteaza pe Ayza la 20 de metri de poarta RAPIDului si este lovitura libera pentru gazde
58'     |     Deac il lanseaza pe Grigorie, dar mijlocasul este surprins in ofsaid
57'     |     Roman centreaza in careu, Herea si Deac nu reusesc sa reia
53'     |     Roman pleaca pe contraatac si este faultat din spate
47'     |     Baicu primeste galben pentru un fault asupra lui Roman
46'     |     Schimbare la pauza. A iesit Sburlea, a intrat Roman
46'     |     A inceput repriza secunda
46'     |     Sfarsitul primei reprize S-a incheiat prima repriza. CS Mioveni - RAPID 1-1
42'     |     Ayza e blocat de Coman si se resimte dupa duelul cu portarul
39'     |     Enache preia o centrare in careu si sutul sau cu stangul a fost scos in corner de Coman
34'     |     Nastasie primeste galben
33'     |     Popescu ii blocheaza sutul lui Herea din interiorul careului
32'     |     Ayza primeste galben pentru un fault asupra lui Burca
28'     |     GOL!!! Zuluf centreaza la coltul scurt si Nastasie egaleaza cu o lovitura de cap
24'     |     RAPIDistii au o posesie prelungita si sunt la conducerea jocului
21'     |     Cretu il faulteaza dur pe Zuluf si primeste galben
19'     |     Herea centreaza, Grigorie reia cu capul in bratele lui Popescu
18'     |     Cretu centreaza in careu, Olteanu respinge
14'     |     Nastasie executa un corner, Coman boxeaza, iar Ayza reia peste poarta
11'     |     Olteanu primeste galben
08'     |     Bozovici centreaza in careu, Olteanu respinge cu capul
03'     |     GOL!!! Herea scapa singur cu Popescu si deschide scorul cu un sut pe sub portar
01'     |     A inceput meciul
FC RAPID     |     Coman - Crețu, Burcă, Oros, Bozovici - N. Grigore, Alexa, Grigorie - Sburlea, Herea, Deac
Cs Mioveni     |     Oct. Popescu - I. Voicu, Miulescu, M. Olteanu, I. Baicu - G. Enache, Ispir, Naidin, C. Năstăsie, Zuluf - Ayza