® cauta in RapidFans.RO ®                     ® harta site RapidFans | stiri Rapid | revista presei ®

sala RAPID 24 aprilie 2008

poze facute in Sala Rapid •
online | vizualizari | RapidFans.eu •

Rapid, VICTORIE! si calificare

Rapid a invins astazi Elba Timisoara in al 3-lea meci contand pentru prima mansa a Play-off-ul Ligii Nationale de baschet masculin. Giulestenii au inceput la conducere si nu au lasat nicio clipa meciul din mana. Castigatoarea va intalni in semifinale, cel mai probabil, campioana en-titre si castigatoarea Cupei Romaniei, Asesoft Ploiesti.

Rapid Dromeas București vs BCM Elba Timișoara 88-71

scor general: 2-1.

RapidFans | 24 aprilie 2008

RAPID IN FINAL FOUR!

Giulestenii au dispus astazi de Elba Timisoara, intr-un meci pe care l-au dominat de la inceput pana la sfarsit, intrand pe teren mult mai motivati si mai increzatori decat banatenii. Inca dupa primul sfert, Rapidul avea un avantaj linistitor, 24-12, iar la pauza meciul era ca si incheiat, diferenta dublandu-se practic, 52-28. Bogdan Popescu a facut un meci extraordinar, inscriind 36 din cele 88 de puncte ale Rapidului, care a reusit sa invinga la final la o diferenta de 17 puncte, antrenorul rapidist Perovic permitandu-si in ultimul sfert sa introduca mai multe rezerve. Pantelic, Voinescu si Stefanovic au facut din nou spectacol din afara semicercului, completand seria lui Bogdan Popescu.
      De mentionat ca la Rapid au lipsit Milovic, si Radojicic, suspendati 3 si respectiv 2 etape, iar la timisoreni Pesic si Markovic, ambii 2 etape, dupa incidentele petrecute la Timisoara. Galeria rapidista a fost din nou alaturi de visinii, incuranjandu-i pe toata durata partidei.
      Cu un scor general de 2-1, Rapidul se califica in semifinale, unde urmeaza sa intalneasca campioana en-titre, si detinatoarea Cupei Romaniei, Asesoft Ploiesti. Semifinalele se vor disputa dupa sistemul cel mai bun din 5 meciuri, pe 3 mai urmand sa aiba loc prima partida, la Ploiesti.

Principalii marcatori: Popescu 36p., 7 recuperari, Stefanovic 14p., Voinescu 14p., 5 recuperari, Pantelic 10p., 14 recuperari.