Am fost la meci ?

Sambata dupa-amiaza. Caldura torida. Sunt inca la servici. Timpul trece greu. Abia astept diseara sa ma intalnesc cu baietii/fetele. Jucam primul meci acasa in Giulesti. Mai e putin. Gata, am scapat, plec acasa. Fac un dus, mananc ceva, dar ... am emotii. Plec spre intalnire.
Ajung la bar. Bucuria revederii in localul nostru favorit. Cea mai buna bere este cea bauta cu prietenii in apropierea stadionului inaintea meciului. Jucam acasa, in sfarsit. Cu oltenii proaspat promovati. Nu cred ca vom avea probleme. Berea curge. Minutele trec. Se apropie ora plecarii. Sirul alb visiniu se revarsa spre Giulesti. Nocturna sparge intunericul noptii. Caldura mare.
La intrare in stadion ne despartim. Unii la peluza, altii la tribuna. Incet incet ne strangem grupul. Bucuria revederii se amesteca cu mirosul ierbii. Apar oltenii. O echipa de pusti. Suporterii lor exulta. Ai nostri din peluza se pornesc si ii acopera. Intram si noi in corul lor. "Suntem peste tot acasa..." inunda aerul imbibat de fumul locomotivelor. Apar ai nostri. Visiniul este culoarea noptii.
Incepe meciul. Stupoare. Oltenii inscriu in minutul 8. Posibil offside. Greseala Coman. Asta e. Cantam in continuare. Baietii au nevoie de sustinere. Nu se schimba nimic in jocul nostru. Nu se leaga nimic. Oltenii rateaza. Nu-mi vine sa cred ce vad in teren. Parca oltenii joaca acasa. Noroc ca se "scoate" Coman si scorul ramane doar 0-1. S-a terminat prima repriza, poate se schimba ceva.
Pauza. Muzica izbucneste in statie. Fetele au chef de vorba. NU ne-am vazut de mult. Ne impartasim impresiile primei reprize. Impresii triste. Sperantele se leaga de Razvan. Trebuie sa gaseasca cheia. Poate va fi iar Vio.
Reintra baietii nostri. Ii aplaudam si cantam pentru ei. Pentru Razvan. Pentru culori. Pentru istorie. Pentru blazon. Intreg stadionul se umple de speranta. Visinul ne pulseaza in vene. Se revarsa prin corzile nostre vocale in aerul noptii.
Ratare Zicu. Bornescu zboara din bara in bara. Zicu rateaza din nou din 6 metri. Nu mi-a placut de la incepu acest Zicu. Intr-o echipa de "muncitori" a venit un indolent. Asta e, altul n-avem. Griffiths joaca? Nu-mi vine sa cred cand aflu ca a jucat de la inceput! Credeam ca l-au uitat la cabine. Ce e de facut? Nu stiu. Noi continuam sa cantam. Pentru baieti. Pentru Razvan. Pentru culori. Pentru istorie. Pentru blazon.
Caldura. Caldura. Caldura. Si este trecut de ora 22. Transpiram noi in tribuna, in peluza si doar cantam. Ei acolo jos alearga pe tot terenul. Oltenii au obosit. Noi si ai nostri nu. Noi cantam si ei alearga. Si Zicu rateaza. Olteni stau din ce in ce mai mult pe jos. Trag de timp. E normal. Sunt copii. 17, 19, 20 de ani.
Intra Vio. Poate schimba ceva? Raspunsul este da. Un gol si o pasa de gol. Dar catre Zicu. Care ... rateaza. Deci nu se pune. Eliminare alb-albastra din inconstienta juvenila. Dar degeaba. Nu ne mai iese nimic. Sunt suparata. Tare suparata. Cantam si la final, dar fara tragere de inima. Ma gandesc cu teama la meciul de joi. Speranta am inca. Trebuie sa ne revenim. Trebuie sa spargem ghinionul. Ne luam la revedere. Ma gandisem la o petrecere in seara asta cu fetele la mine.
Suntem prea suparate/suparati. Plecam fiecare acasa. Visiniul se revarsa in Gulesti. Dar mai trist ca acum 2 ore. Ajung acasa. Deschid calculatorul. Prietenul meu cel bun ma asteapta. "Buna". "Salut". "Imi pare rau pentru tine" E scumpic. Dar sunt prea nervoasa. Mai bine ma duc sa mananc. Revin. Sau poate nu.

DarkLadY^ - Echipa RapidFans.RO R 20 august 2006

Ne trezim ?

In cadrul etapei a IV-a, RAPID a terminat meciul cu Universitatea Craiova la egalitate, scor 1-1. Am inceput apatic, oltenii ne dominau in primele minute. Se vede ca Universitatea este o echipa cu o mare pofta de joc in Liga 1, iar RAPID iar nu reuseste sa treaca peste echipele mici.
Prima lovitura libera si primul corner ne apartin, dar golul este al oltenilor. Gol ce vine in minutul 8, dupa ce Dani Coman n-a reusit sa retina un sut si a respins gresit, mingea revenindu-i lui Lucian Parvu, care a bagat mingea in ate. Parca nu ne vine sa credem. Deja este 1-0 pentru Craiova, o echipa nou-promovata. Si inca nu ne trezim .
Meciul continua sa fie apatic, dar parca ceva mai nuantat. Jucatorii nostrii, mijlocasi, atacanti sau fundasi, incearca sa dea golul egalizator, dar obtin cel mult cornere. Se rateaza foarte mult, iar noi suntem in prim-plan. Trebuie un om care sa finalizeze atacul, iar Moldovan este pe banca. In minutul 18 vine si replica oltenilor : Parvu scapa pe contraatac dupa ce este lansat de portarul Bornescu, dar Coman este salvatorul.In minutele ce urmeaza tot RAPID-ul se remarca. In minutul 20, Zicu este faultat, lovitura libera pentru RAPID, insa Marius Constantin suteaza pe langa poarta.
Ceva timp mai incolo, centreaza Buga pentru Zicu si respinge Bornescu. Intrarile dure incep sa apara, imbrancelile si injuraturile la fel, astfel ca in minutul 25, olteanul Mitchell vede cartonasul galben.In urmatoarele minute, Buga este protagonistul catorva faze curajoase, dar cum am mai zis, lipseste finalizarea. In minutul 34, fanii giulesteni stau iarasi cu inima-n dinti, cand Coman iese dintre buturi pana la mijlocul terenului, dar Parvu suteaza pe langa poarta. Ce noroc ! Rapidistii incep sa fie tot mai curajosi in atac, dar nu se aleg decat cu cornere, lovituri libere si ratari exasperante.
Oltenii nu mai ajung decat o data la poarta noastra, cand acelasi Coman retine sutul lui Dananae, iar repriza se termina cu ratarile lui Griffiths si Zicu. A doua repriza incepe tare. Jucatorii celor doua echipe incep sa se certe, galeria giulesteana e si ea infierbantata, iar oltenii nu vor decat sa traga de timp : Bornescu ar fi primit ceva in cap aruncat din peluza si aici continua nebunia intre jucatori : Buga primeste cartonasul galben,dar si olteanul Stoica.In minutul 56 intra veteranul Viorel Moldovan. Fanii RAPIDisti sunt foarte bucurosi sa-l vada din nou pe teren, intrucat la doua minute dupa ce a intrat, a dat si golul egalizator.
Tribunele explodeaza, galeria canta din tot sufletul, iar echipa a primit un plus de incredere, ceea ce se si vede : in minutul 66, Zicu face niste driblinguri spectaculoase,dupa care o centrare care este respinsa de Dananae in corner.In minutul 70 Emil Dica intra in locul lui Vali Negru. In minutul 73,Velcovici vede si el cartonasul galben, dupa o intrare dura la Buga. Dupa ce acelasi Buga este surprins in offsaid, olteanul Gaman primeste galben. Urmeaza alte balbaieli in careul nostru, dar nu obtinem decat corner, insa imbrancelile n-au incetat pe parcursul meciului si amintitul Gaman vede rosu.
Razvan Lucescu simte ca se poate si il trimite in teren pe Nae Constantin, in locul lui Nicolae Grigore. Apoi, Moldovan il faulteaza in atac pe Bornescu si astfel nervii persista, iar Maftei vede si el cartonasul galben. Timpul se termina, iar golul victoriei nu mai vine, decat un hent la Moldovan si o ratare aiurea din partea lui Zicu care a preluat in careu, fara a putea controla mingea. Si astfel se incheie meciul : 1-1, intre o echipa ce tinde spre UEFA si alta care se va lupta din nou cu retrogradarea. Inceputul este similar cu cel de anul trecut :slab, dar noroc cu vulpoiul Moldovan. Griffiths incepe si el sa se acomodeze, Zicu ar trebui sa se puna serios pe treaba.
Nu ne ramane decat sa speram ca ne vom ridica, dar deja speram de prea mult timp. Odata cu venirea lui Mazilu si revenirea lui Moldovan ne vom ridica.

Teo - Echipa RapidFans.RO R 20 august 2006

SITE dezvoltat de Echipa RapidFans.RO ::: FC RAPID                                            ... [ Copyright 2006 RapidFans.RO Toate drepturile rezervate. ] ...