Data:1 septembrie 2007

Spor(t) la cules prazul!

postat de kopilu

Rapid-Universitatea Craiova 2-0

Un meci asteptat de multi, un meci in care se anunta o revenire a oltenilor,un meci care promitea multe.De la inceput observam un 4-3-3 al Rapidului contra unui 4-2-3-1 al Craiovei, si din ceea ce se vede in teren, tactica rapidistilor e mult mai buna. Chiar este un inceput antrenant. Il vedem din nou pe Burdujan in postura de titular, ceea ce personal nu ma incanta prea mult, pentru ca imi place mai mult cum e sa intre abia din a doua repriza a meciului, dar se pare ca moldoveanul se descurca destul de bine.

Vedem si un altfel parca de Cesinha, unul mai evoluat, mai adaptat la echipa. Acesta creaza faze, ia parte la atacuri, chiar joaca altfel azi portughezul.

In minutul 14, Craiova beneficiaza de o lovitura libera, dar mingea trece pe langa poarta si astfel scapam cu fata curata. Meciul balanseaza parca dintr-o jumatate a terenului intr-alta, ca o pendula obositoare. In minutul 20, Rapidul iar este foarte aproape de a marca, dar din pacate avem parte de o noua ratare. In schimb, rapidistii construiesc frumos, urca in atac destul de des, au ocazii repetate, pacat ca nu se profita de ele.

Burdujan tot incearca sa marcheze si azi, dar nu`i prea iese, o tot da peste poarta sau pe langa. Burdujan e un jucator cu o forta incredibila, ambitie multa, dar executiile sale mai trebuie lucrate. Din pacate Burdujan e implicat intr-un conflict cu Rose, din care amandoi ies accidentati. Ni se arata o imagine nu tocmai placuta cu Burdujan, acesta sangereaza din plin avand capul spart. In ciuda durerii, acesta rade si reintra in joc cu un nou look..cu o plasa retro pe cap. Chiar daca arata destul de

In schimb, un alt atacant de-al nostru, Mazilu, in minutul 37 ajunge in preajma careului advers si centreaza ca naiba catre Bozovic (cica). Pe fata lor deja se citeste oboseala.

Prima repriza ia sfarsit cu un bilant in favoarea Rapidului, acesta fiind mult peste Universitatea Craiova.

In pauza au avut loc cateva conflicte intre suporterii olteni, care intr-un final au fost <<rezolvate>> de jandarmi.

A doua repriza incepe in forta pentru Rapid, vedem multe suturi spre poarta. Se vede ca rapidistilor le-a priit aceasta pauza, Bergodi chiar isi face treaba de antrenor.

Iata si prima schimbare la Rapid : iese Burdujan si intra Buga. Si din ce a aratat Buga in meciul asta, mai bine nu-l baga. E total in afara jocului, paralel de-a dreptul, alearga anemic, suturi slabe.

O alta schimbare facuta de Bergodi are loc in minutul 60, iese Maldarasanu si intra Grigorie. Poate o data cu intrarea lui vedem si noi un gol ceva, ca spectacol am tot vazut.

Dar cam degeaba, meciul continua in aceeasi masura : multe atacuri, multe suturi spre poarta, Dani Coman plictisindu-se in careul lui.. Este un meci de-a dreptul enervant si chinuitor pentru suporterii rapidisti

Inca o schimbare, inca o speranta : iese Lazar si intra Dobroiu. Dobroiu e unul din jucatorii adusi de la Rapid II care a aratat destul de multe de cand a venit la echipa mare. Se vede ca-si doreste multe, si lupta.

In minutul 77, Dananae face un gest stupid, respinge mingea cu mana, si avand deja un cartonas galben, aceste este eliminat. Teoretic, dupa ce Universitatea Craiova a ramas cu 10 oameni in teren, Rapidul cu siguranta nu marcheaza.

Dar iata ca numai la 3 minute de aceasta intamplare Cesinha a sutat foarte bine la poarta si inscrie! Este in sfarsit (!!) 1-0 pentru Rapid! Ne bucuram frumos, dar tot avem emotii pentru ca un alt <<farmec>> al Rapidului consta in a primi gol in ultimele minute. Jocul se calmeaza usor, dar continuam sa atacam timid. Si iata cum in mintul 93, Dobroiu dribleaza, ajunge singur cu portarul si astfel reface scorul. Este 2-0 pentru Rapid!

In aceasta seara am vazut si spectacol, ce-i drept cam putini suporteri veniti pe stadion, dar atmosfera a fost placuta. Am vazut goluri, am vazut un Rapid cu mult peste o Craiova revenita totusi, am vazut 3 puncte de care aveam nevoie.

Seria neinfragerilor continua, punctele se aduna in <<portofelul>> Rapidului, si in clasament suntem iar pe primul loc!

Hai Rapid

SITE dezvoltat de Echipa RapidFans.RO ::: FC RAPID                                            ... [ Copyright 2006 RapidFans.RO Toate drepturile rezervate. ] ...