Cronica Meci
Rapid - Farul
Data: 07 octombrie 2007

A 9-a partida cu portile inchise ? Nu e cam mult ...

Primul meci dupa ratarea calificarii in grupele cupei UEFA a fost trist. O ploaie sacaitoare si lipsa spectatorilor, dupa ce meciul precedent fusese jucat cu casa inchisa, nu a ajutat cu nimic jocul echipei.
      Rapid pare ca a uitat repede lectia germana si inca din minutul 3, Sapunaru trece pe langa gol, dupa o urcare surprinzatoare in careu. Faristii surprind prin replici taioase la poarta lui Coman, fara a schimba ceva pe tabela. Suturile lui Todoran si Mala au prevestit ocazia lui Gurita. Singur cu portarul giulestenilor, fostul jucator al Gloriei Buzau a ratat incredibil. Buga suteaza pe langa de la 25 de metri, punand punct unei prime reprize dominate tactic de jucatorii de la malul marii.
      Treziti probabil de Cristiano Bergodi din melancolie la pauza, rapidistii dau dovada ce ceva mai mult curaj si la putin timp dupa startul reprizei secunde, Mazilu are o incursiune blocata in careul echipei FC Farul. Dinu Todoran, care in vara a fost aproape de un contract in Giulesti, suteaza de la mare distanta, dar Dani Coman este la post. In minutul '53, Emil Dica transforma impecabil un penalti scos de Ionut Mazilu, iar golul este dedicat antrenorului Bergodi. Farul se stinge incet, iar in minutul 62 Herea, scapat singur cu portarul, rateaza si trateaza copilaresc faza.
      Fazele frumoase la poarta lui Curca incep sa curga si Cesinha patrunde frumos in careul faristilor, pasand ideal la Mazilu care indeplineste o simpla formalitate. 2-0 si deja partida pare a fi rezolvata, prin cursele lui Mazilu si acelasi Cesinha., care nu lasa echipa de la malul marii sa rasufle. Camerunezul Chigou si Barbu incearca sa reduca din diferenta, dar portarul Coman si fundasii giulesteni pastreaza avantajul de 2 goluri cu mult tact.
      Rapid castiga cu 2-0 intr-un meci in care a lasat impresia ca a accelerat doar atunci cand a vrut.

JimmY | 7 octombrie 2007

Una rece, una calda

Dupa ploaia, iese si soarele cica. Si iata ca soarele a mai scos capul si pe strada Rapidului.
            In etapa a 10-a, Rapid a continuat seria neinvins, dar a si iesit, se pare, din pasa proasta in care intrase : 0-0 cu steaua, 0-0 cu steaua mica(gloria buzau) , 2-2 cu Nurnberg..ceva nu mai mergea. De fapt nici in seara asta Rapidul n- a stralucit prea mult.
            Rapid- Farul s-a jucat cu tribunele goale, Rapid avand terenul suspendat dupa ce suporterii au rupt plasa pusa de jegosii de la steaua in meciul cu ei. A fost un meci trist din punctul asta de vedere. In schimb, in teren lucrurile au inceput binisor, baietii se misca frumos, chiar daca afara ploua in continuu. Bozovic si Boya sunt suspendati dupa acea escapada rusinoasa. Personal, imi pare rau de Bozovici, ca omul ala alearga cat pentru toata echipa. Dar iata ca s-a descurcat si fara el.
             Meciul a inceput destul de bine, baietii au stat mai mult in jumatatea marinarilor, au atacat mai mereu, dar fara finalizare in prima repriza. Dani Coman a revenit in poarta si a avut niste interventii extraordinare, aparand poarta la orice incercare de gol a constantenilor. Si astfel prima repriza se incheie cu remiza alba, 0-0. O prima repriza cam fada, fara prea mult fotbal, spectacol nici atat. Si la opera cred ca ar fi mai multa agitatie. Dar fara suporteri e greu sa vezi un meci spectaculos, de atmosfera nu mai zic. Se auzeau numai oficialii.
            Repriza a doua incepe in forta, baietii sunt motivati si sunt hotarati sa marcheze,si nu in ultimul rand sa invinga. Asa ca .nu dupa mult timp, Mazilu obtine un  penalty, care i se acorda de data asta, nu ca atunci cu buzaul, iar Dica il transforma in gol. Dar meciul iar o ia aiurea., se pierd mingile destul de usor. Nu pot sa inteleg de ce jucatorii mereu se culca pe o ureche dupa ce marcheaza o data iar dupa ce primesc gol, se demoralizeaza. Si o perioada meciul s-a cam balansat dintr-o parte in alta. Nu dureaza mult si giulestenii iar se pun pe treaba. Sapunaru alearga, ajunge si-n atac la un moment dat, Cesinha si el isi face treaba foarte bine, si dupa ce a driblat frumos jucatorii constanteni, ajunge sa-i centreze excelent lui Mazilu, care marcheaza pentru 2-0. Minunata executie ! Si Herea a avut o evolutie destul de buna meciul acesta, ba chiar a avut si ocazia sa marcheze, dar lipsa de experienta si-a spus cuvantul. A driblat mult, pana a ajuns singur cu portarul, a sutat, Curca a respins anemic, dar Herea in loc sa continue faza, care putea duce la un gol frumos, a renuntat punandu-si mainile in cap.
            Oricum, per ansamblu, a fost un meci relativ bun. Rapid invinge Farul Constanta cu 2-0. Importante sunt punctele, pe care le-am luat. Era si timpul sa ne revenim, dar sper s-o tinem tot asa. Bravo Dani ! Bravo Sapunaru ! Bravo Cesinha ! Bravo Rapid !

Kopilu | 7 octombrie 2007

SITE dezvoltat de Echipa RapidFans.RO ::: FC RAPID                                            ... [ Copyright 2006 RapidFans.RO Toate drepturile rezervate. ] ...