Cronica Meci
Poli Iasi - Rapid
Data: 20 octombrie 2007

Pentru tine, Cristina ...

Aseara s`a disputat loc meciul din etapa a XI-a din campionat, intre Poli Iasi si Rapid. A fost o deplasare foarte frumoasa, cel putin pentru mine. Am avut norocul de a sta in compartiment cu niste oameni draguti, din prima generatie, care au stiut sa cante vechi cantece, sa`mi povesteasca intamplari din alte deplasari, ce sa mai, am invatat lucruri noi.
            La intrarea in stadion am avut niste mici probleme, ca ne tot trimiteau dintr`o parte in alta, sa tot ocolim stadionul, ca pe acolo nu aveti voie, ca pe dincolo nu se poate si tot asa pana a venit Corsicanu si s`a rezolvat totul. Am intrat in tribuna, era foarte frig, abia asteptam sa inceapa meciul ca sa incepem si sa cantam. Aveam emotii, ca de obicei. Speram din tot sufletul sa castigam, ma gandeam mult si la Cristina, ca macar pentru ea.
            Si incepe. Incepe chiar frumusel, pase frumoase, exacte, ocazii multe, goluri putine deci multe ratari. Dar e bine ca au existat si alea, inseamna ca baietii s`au straduit macar putin, dar mingea pur si simplu refuza sa intre poarta, al dracu minge. Dar Sapunaru s`a agatat pur si simplu de ea si a bagat`o in poarta, in minutul 26. Un gol la care am simtit o bucurie imensa. Nu stiu de ce mai mult : pentru Cristina ? Pentru mine ? Pentru ca a dat Sapun golul ? Pentru ca eram prezenta la meci ? Pentru tot ! Inca o bucurie a venit imediat dupa gol, cand Sapunaru a venit la galerie, si`a ridicat tricoul si pe dedesupt avea acel maieu pe care scria < PENTRU CRISTINA< . Era practic un gol dedicat Cristinei. Felicitari Sapun, esti de nota 1923 ! In a doua repriza, meciul a continuat si mai antrenant, baietii nostri atacau in continuare, jucau chiar frumos. Si in minutul 51, Buga marcheaza si el, si schimba tabela ( halal tabela, din epoca de metal ) . Si e 2-0 pentru Rapid !! Cum, ma , sa nu te bucuri, cum sa nu traiesti astfel de clipe ? Mai conta ca era un oarecare meci din campionat si nu o finala de cupa sau un meci de UEFA ? Bozovici o fi el betiv si bagabond.. dar mai conteaza cand il vezi ca alearga cat 3 ? Cum sa nu`ti sara inima de bucurie cand vezi ca ai un portar de mare valoare ? Cum sa nu fii mandru de Rapid, cand vezi ca macar unul din jucatori e trup si suflet, Sapunaru dandu`si sufletul pe teren ? Cum sa nu simti fericirea atunci cand te afli printre ai tai, si canti pentru clubul iubit ? In schimb nu m`am simtit deloc bine cand s`a inceput sa se injure. Ceva glumite proaste, ceva imbranciri si apoi injuraturi. Contra Rednic, contra Copos, contra Zotta, contra.. Coman ( ciudat, dar am auzit si astfel de injurii ) . Pur si simplu am refuzat, mi`am interzis mie sa nu`l injur pe Rednic, sa nu`mi reneg o particica de istorie, sa nu`l injur pe Coman, care nu merita, sa `l injur pe colegu` de langa mine care era beat si ma injura si el..am refuzat pentru ca am mandrie de rapidist..si regret ca fac parte din < noua generatie<. In seara asta, Cristina a vegheat asupra noastra si aceasta victorie este in primul rand pentru ea.
            Si trecand peste sentimentalisme, felicitari Rapid pentru meciul frumos, pentru cele 3 puncte obtinute, pentru fericirea ce ne`o oferi in astfel de momente. Respect Cristi Sapunaru pentru Rapidul din el. Bravo Dani Coman pentru siguranta ce ne`o oferi de la meci la meci.
            Hai Rapid !

Kopilu

Poli Iasi - RAPID 0-2

Un meci aproape fara emotii,un meci castigat cu 2-0 de RAPID Bucuresti prin golurile marcate de Mugurel Buga si Cristian Sapunaru.
      Victoria astfel obtinuta fiindu-i dedicata suporterei ce a decedat in urma unui accident de masina, intr-o zi predestinata ghinionului, si anume Cristina. Un alt moment destul de delicat, cel putin pentru conducerea giulesteana a fost momentul in care galeria a afisat mai multe mesaje cu acelasi continut : " Plecati " , acestea fiindu-le destinate trio-ului " magnific " giulestean si anume zotta, copos si nu in ultimul rand rednic. Poate ca unii dintre voi sunteti de acord cu venirea "puriului", dar eu pur si simplu nu pot fii de acord cu un om ce in momentul in care a plecat de la RAPID , ne-a facut ( ̃IGANi = banel lacatus dumitrescu voicu ) si nu a incetat sa ne jigneasca in unele declaratii. Ceea ce sunt foarte sigura ca in curand , declaratiile lui rednic se vor indrepta acum catre dinamo , ceea ce demonstreaza "profesionalismul" antrenorului giulestean , nu ii neg abilitatiile , dar ma scarbeste comportamentul sau. Ceea ce el trebuie sa priceapa este ca noi nu vom renunta , cum declara el , ca in momentul castigarii in groapa vom uita , nu nu vom uita ca ne-a jignit nici daca ne va aduce campionatul , pentru noi este doar un simplu mercenar , un om ce nu ar trebui sa fie antrenor la RAPID . In alta ordine de idei, meciul a fost unul bun cu multe ocazii pentru noi, mai putin pentru ieseni. Poate cu putin noroc si cu mai mult tact am fii reusit ca diferenta de goluri sa fie una mai mare decat cea de la sfarsitul meciului.

Primul meci oficial alaturi de noul antrenor, a fost cu noroc pentru echipa , dar cu ghinion pentru antrenor datorita faptului ca nu este acceptat de suporteri. Sunt foarte curioasa cat vor rezista nervi lui , pana cand isi va da demisia de la un club cu tradie , umplut de mizeria comportamentului sau. Meciul a debutat cu un sut al lui Cesinha ,in minutul 6 din marginea careului , in urma unei erori a fundasilor ieseni. Apoi in minutul 14, galeria Rapidului afiseaza nenumarate mesaje cu acelasi continut : "Plecati" . In minutul 19, Naidin il faulteaza pe Lazar si se pare ca acesta nu mai poate continua meciul, si va lipsi de la antrenamentele echipei timp de 2 saptamani.

In minutul 26, Sapunaru deschide scorul printr-o actiune proprie superba si il executa pe portarul iesenilor printr-o lovitura la coltul lung. De asemenea primeste un cartonas galben deoarece isi pune pe cap tricoul, pentru a se observa un mesaj : " Pentru Cristina " , o fata care poate merita mult mai mult decat acest gest dar poate din partea lui Marius Constantin, avand in vedere ca ea era cea care ii tinea site-ul, care si-a vazut idolul o singura data de ziua ei .
      Minutul 35, Maftei suteaza dintr-o lovitura libera periculoasa, dar nu este gol. Giulestinii insista si mai mult dupa ce bakovic incearca sa il surprinda pe Coman printr-un lob, dar portarul nostru iese la timp pentru a intercepta balonul. Fazele devin din ce in ce mai periculoase pentru poarta ieseana, Buga fiind foarte aproape de gol in minutul 40,dar sutul sau trece pe langa poarta.

Al doilea mitan debuteaza , la fel ca si primul, printr-un sut violent al lui Cesinha dar putin peste poarta. In minutul 51, Buga stabileste scorului final,inscriind din careu dupa o centrarea lui Bozovici. Restul reprizei debuteaza cu atacuri succesive ale giulestenilor, Burujan este prins in offide, Cesihna incearca o scarita, iar in minutul 88 Buga incearca sa marcheze din nou dar de la 10 metri suteaza in portarul advers. Un meci destul de usor pentru echipa RAPID, speram ca si in viitor lucrurile vor fii la fel si nu vom mai pierde puncte importante la sfarsitul campionatului.

In legatura cu declaratia lui Zotta de la sfarsitul meciului , pot spune doar atat ca : pentru noi conteaza si rezultatele, dar inainte de orice conteaza clubul RAPID, si atata timp cat o persoana injura suporterii giulesteni,cei care i-au fost de multe ori aproape cand a fost la carma echipei,si pateaza blazonul clubului, NU putem decat sa il dispretuim pentru modul in care s-a comportat si nu dupa rezultate.

A.C.A.B By Pumytza

SITE dezvoltat de Echipa RapidFans.RO ::: FC RAPID                                            ... [ Copyright 2006 RapidFans.RO Toate drepturile rezervate. ] ...