Rapid - Dacia Mioveni
Data: 9 decembrie 2007

online | vizualizari

Victorie fara drept de apel

Rapid a incheiat in forta meciurile pe Giulesti in acest an, 3-0 cu Dacia Mioveni. Alb-visiniii au pus in pericol pentru prima data poarta lui Stanca prin Burdujan, dar portarul celor de la Dacia Mioveni a retinut in fata rapidistului. Tot alb-visiniii au fost la un pas de a deschide scorul in minutul 16: acelasi Burdujan trimite un sut puternic din interiorul careului, Stanca respinge in fata, dar Mazilu nu reuseste sa inscrie cu capul din 8 metri, balonul trecind peste poarta argesenilor.
      Giulestenii s-au aflat la cirma jocului, iar in minutul 38, goalkeeperul Daciei scapa mingea din brate dupa sutul lui Cesinha, Burdujan este pe faza si indeplineste o simpla formalitate.

Dupa pauza, rapidistii ies hotariti sa nu le mai dea emotii suporterilor, Grigorie inscriind din pasa perfecta a lui Lazar. Singur cu portarul Stanca, Grigorie nu iarta din 8 metri si duce scorul la 2-0 pentru echipa sa.
      La nici 3 minute de la reluarea jocului, Cesinha primeste o pasa excelenta de la Grigorie, brazilianul intra in careu si il executa pe Stanca cu un lob.

3-0 si Rapidul incheie frumos seria meciurilor de acasa in acest an. Giulestenii mai au de disputat 2 partide: meciul din etapa a XIX-a, cu Gloria Bistrita, pe 14 decembrie, si restanta cu Ceahlaul Piatra Neamt (etapa a IX-a), pe 19 decembrie.

Schimbari:
63' Herea a fost inlocuit E. Dica
76' Dubla schimbare: a iesit Burdujan, a intrat Boya si a iesit Grigorie, a intrat Nicolae Grigore

RapidFans.RO

In ritm de RAPID

A inceput returul, si a inceput bine! Prima etapa din acest retur a fost meciul cu Dacia Mioveni, disputat in seara aceasta , pe stadionul Giulesti. A fost un meci superb, asa cum nu vezi des. Prima repriza a inceput tactic, jucatorii au combinat frumos, parca aveau magneti in ghete si in minge. Mingea nu prea ajunge la adversari, rezista in jocul giulestenilor. In ciuda acestui joc frumos care persista, golul intarzie sa apara. Abia prin minutul 38, Burdujan deschide scorul. Inca o data moldoveanul a demosntrat ca-si merita locul la Rapid. E un jucator care joaca cu multa ambitie spre deosebire de altii. Sfarsitul reprizei a fost asteptat cu emotie, datorita fricii de a nu primi gol. Asa cum s-a intamplat in tur. Dupa ce Rapid a marcat, Mioveniul a egalat si pana la sfarsitul meciului am stat cu mari emotii pana cand , intr-un final, Rapid a invins cu 2-1.
            In repriza a doua, la fel, s-a jucat foarte frumos. Mingea ajunge destul de rar la jucatorii adversi, asa ca Andrade ingheata de frig in poarta noastra. Rapidul ataca in continuu, apar si cateva ocazii, ratate din pacate. Dar iata ca apare si golul doi: in minutul 69, Grigorie apare pe partea stanga, dribleaza frumos, elegant si intr-un final suteaza simplu pe poarta. Evident, mingea intra in poarta si e 2-0! Meciul parea stabilit astfel, dar jucatorii rapidisti nu au renuntat. Astfel, se mai marcheaza un gol. De data aceasta Cesinha a fost cel care a nimerit poarta. Chiar daca a fost contestat dupa acel penalty ratat din meciul cu Uta, Cesinha e un jucator valoros. Desi este 3-0 pentru Rapid, jucatorii nu au inceput sa traga de timp ci au continuat ca si pana acum. Se juca in ritm de Rapid. Nu era chiar un Intercity, ceata si frigul nu permiteau acest lucru. Dar mingea se plimba cu rapiditate pe teren de la rapidist la rapidist, rar si pe la vreun miovean. Motiv pentru care au mai aparut si alte ocazii, cea mai importanta fiind a lui Mazilu. El s-a chinuit mult si in acest meci, avut vreo 3 ocazii, pacat ca n-a marcat.
            Abia spre finalul meciului, in ultimele 10 minute, meciul s-a mai domolit. Oricum nu mai avea sens sa alerge de nebuni pe teren. Soarta meciului nu se mai putea schimba. Asa s-a si terminat. Rapidul a invins in prima etapa a returului pe Dacia Mioveni cu scorul de 3-0, dupa ce in tur a invins mai greu, cu 2-1. asfet, Rapid a mai adunat 3 puncte in clasament, mentinandu-se pe locul 2, dupa CFR Cluj.

Rapid e echipa mea si eu ma mandresc cu ea!

Kopilu

Da!! Magistral!

Am trecut excelent peste un meci care se anunta destul de greu. Am avut spectacol adevarat, 3 goluri superbe in adevaratul sens al cuvantului !! Ambitie si determinare pana la sfarsit si este foarte bine acest lucru, ma bucur ca jucatorii ne-au oferit un spectacol magistral. Raman insa la parerea ca puteam sa castigam si mai detasat, am avut multe ocazii clare de care ne-am batut joc. Totusi cele 3 goluri parca au umplut sa zic asa paharul si ne-au fost pe plac. Aceleasi goluri muncite ca de obicei din faze construite cu multa munca, nimic nu ste gratis pentru Rapid.
      Nu cred ca as putea sa zic mai multe despre Cesinha care a intarit si mai mult victoria printr-un alt  gol spectaculos asa cum ne-a obisnuit din partea lui. La fel si Grigorie a marcat foarte frumos. Burdujan a fost pe post si a deschis drumul spre victorie. Trebuie sa spun ca am ajuns in ultimul timp sa comentam golurile echipei noastre pentru ca sunt din ce in ce mai frumoase si mai multe intr-o singura partida.
      Si ca sa vorbim si de aparare.astazi a iesit in evidenta si la propriu si la figurat asa cum este de obicei. Apararea excelenta cu Bozovic de nota 10, Maftei fara de care nu ne descurcam bine, ba chiar as putea spune ca suntem dependenti de capitanul nostru, Sapunaru acelasi ''bad boy'' pe care il cunosteam si nu in ultimul rand ''grasutul nostru'' Marius Constantin care de data asta a fost ''roscovanul'' din teren si ne-a facut sa stralucim prin ceata, noul lui look ne-a purtat noroc. Nu cred ca este cazul ca Marius sa plece, a facut un meci bun si avem mare nevoie de el, cred ca probleme lui nu sunt atat de grave intrucat presa sa exagereze atat de tare.As vrea sa-l felicit si pe Mircea Rednic pentru ca este antrenorul nostru si isi face treaba ca la carte pana acum.
      Totusi sa nu credem ca am ajuns in rai, vom rasufla usurati si ne vom putea bucura doar dupa celelalte doua meciuri in care trebuie sa batem.
      Astazi a fost bine din moment ce am batut, toti jucatorii si-au facut treaba si am vazut acea arta care se face numai in Giulesti. O demonstratie de fotbal frumos numai cum Rapidul nostru stie sa faca pe un frig patrunzator specific perioadei in care ne aflam, dar in fata unor suporteri minunati, deosebiti care traiesc momente frumoase alaturi de Rapid, netinand cont de frig, de nimic pentru ca pe primul loc este Rapid, iar restul nu mai conteaza.mai ales cand esti fericit ca echipa a castigat.
      Sper ca totul sa fie si mai bine ca astazi pentru ca intotdeauna este loc de mai bine !
      Suntem singuri impotriva tuturor, dar suntem rapidisti si asta conteaza !
      Rapid te iubesc !!...si lupta daca ne iubesti. !!