Otelul Galati - Rapid
Data: 2 martie 2008

online | vizualizari

''Doar 3 puncte.

A venit in sfarsit si meciul mult asteptat cu Galatiul. Multi vedeau partida cu un rezultat favorabil otelarilor, dupa ultimele prestatii ale noatre. Nu a fost asa. Am invins. Chinuit. De ce chinuit? Ca am avut doar un gol, iar ei 2 eliminati. Ca noi in superioritate numerica , in loc sa fim noi peste ei, in careul lor, erau ei peste noi si numai grazie ingerului Coman nu ne-am facut de ras. Caci ne puteau egala in ultimele 30 de secunde ale partidei.

Vad cum pe diverse situri sunt ridicati in slavi ca au batut. Ca ce bine au jucat.ca pana la urma Rednic e bun. Pot sa stiu si eu cine a jucat bine?Care echipa? Poate cea de la baschet, ca eu nu am vazut un joc bun la cea de fotbal. Imi e frica si mai tare. Urmeaza niste meciuri foarte importante in care noi nu ne mai permitem sa facem alti pasi gresiti. Vine Poli, apoi Craiova, dupa care steaua. La cum joaca echipa acum, nu stiu dc am putea obtine macar un punct. Iar noi avem nevoie de victorii. In toate cele 3 meciuri.

Sa le faca ce le-o face, sa plece Rednic, sa vina Bergodi, Lucescu sau Hizo.numai sa nu fie debandada asta in jocul echipei. Nu eram fan Maldarasanu. Dar ati observat ca de cand nu mai e el, asa batran, prost si cum mai era.nu mai avem coordonator de joc? E haos mare in centru. Si din cati jucatori avem pe banca , nu vad nici unul care sa aiba viziunea jocului, claritatea de a-si aseza colegii, de a aranja jocul intre fundasi si varf. Zic Varf ca lui Rednic ii place sa joace cu un singur atacant, desi a achizitionat in iarna o multime .

Treziti-va odata. Spurcatii par ca si-au revenit dupa ce au batut Cfr-ul. Noi ce mai asteptam???

Lacra | 02 Martie 2008 23:12:53

Sperantele reapar

Ieri a avut loc partida Otelul Galati - RAPID Bucuresti. Ca la orice meci jucat in provincie, atunci cand vine o echipa importanta din Bucuresti, "ultrasii" galateni si-au dat in petec. Trecand scurt in revista, ei l-au injurat pe Mircea Rednic, au aruncat cu obiecte in teren, l-au acostat pe Dani Coman, incepand sa-i adreseze injurii.

Trecand peste aceste gesturi care-i caracterizeaza pe suporterii galateni, in meciul de ieri s-a vazut dorinta jucatorilor de la Otelu de a razbuna scorul din returul campionatului trecut, acel rusinos 7-0.

In prima repriza nu am recunoscut niciun jucator al Rapidului, in afara lui Dani Coman, care a aparat cu brio poarta noastra la trei faze mai periculoase venite din partea galatenilor (Szekely in minutele 6 si 46 si Viglianti in minutul 40). Din partea rapidistilor, merita amintit un singur sut pe poarta, cel al lui Boya din minutul 44.

Egalul de la pauza mi-a dat mari emotii. Chiar aveam nevoie de un rezultat favorabil pentru a mai putea spera la titlu.

De fapt in repriza a doua s-a jucat meciul. Mi-a placut schimbare facuta de Rednic, care s-a hotarat sa-i trimita pe Herea si pe Pancu. Aveam nevoie de un jucator ca si Pancu, pentru a renunta la pasele lungi de la fundasi la atacanti, sarind iarasi peste mijlocasi si evitand sa construim fazele de joc. Pancu s-a inteles ieri foarte bine cu Cesinha, care a reusit sa ameninte poarta otelarilor in doua randuri, in minutele 60 si 61. Pancu a gasit solutia salvatoare, pansadu-i lui Boya in minutul 76, care a reusit sa inscrie cu poarta goala, dupa ce a reusit sa-l dribleze pe Kolev.

Era un 0-1 linistitor, de care jucatorii nostri trebuiau sa mai traga inca 24 de minute. Galatenii au avut doi oameni eliminati Brujan (79) si Paraschiv (84). Szekely s-a dovedit un jucator de mare clasa, alergand foarte mult si incercand sa fructifice orice ocazie.

Rezultatul inregistrat ne ofera sperante la titlu. Cu totii ne-am rugat aseara ca Cfr-ul sa ia bataie. Doua dorinte ni s-au indeplinit ieri: victoria noastra si esecul echipei de pe primul loc. Sperantele pentru titlu au reaparut

DarkLadY | 03 Martie 2008 10:30:35

Cate'un pic pic pic ...

Cam asa a fost meciul acesta. Inceput destul de bun. Apoi iar s-au lasat asa, ca la antrenament. Mai un atac, mai in aparare. Dar nimic concret. Determinarea lor inca e la pamant. S-a observat doar o usoara revenire. Greu tare se mai misca jucatorii astia, parca ar fi prasit toata ziua. Au avut ei mici sclipiri, dar cam atat. Nimic convingator .
         Ma enerveaza la culme cand ii vad cat de linistiti sunt in ciuda faptului ca noi, suporterii, ne urcam pe pereti de nervi. Meciul asta a fost atat de obositor pentru psihic dar si pentru fizic. Chiar si pentru cei care au vazut meciul la televizor. Pur si simplu nu aveai cum sa stai jos 5 minute, caci imediat sareai ca ars cand ii vedeai cum joaca. Iar psihicul..e defect din cauza Rapidului.
         Oricum, tot suntem de rasul lumii. Intr-un meci cu o echipa ca Otelul cu o aparare asa proasta, ne chinuim ingrozitor. Mai ales ca am avut superioritate numerica, galatenii ramanand in 9 oameni iar noi in 11. Am scos un amarat de 0-1, chinuit si ala. S-a remarcat Maftei, si-a mai spalat din pacate. Dar nu-l vom uita pentru ca a refuzat banderola de capitan in meciul cu Urziceni din Cupa! Boya s-a descurcat si el bine. A cam fost omul potrivit la locul potrivit. De Dani Coman, nimic rau de spus. Nu am reprosuri. Ne`a mentinut poarta virgina. A aparat excelent. Un om care merita tot respectul nostru! Chiar si Pancu s-a evidentiat destul de bine. Pasa de gol e fost excelenta, s-a vazut experienta lui.
         Toti au jucat bine fata de meciul cu U Cluj si cel cu Unirea Urziceni. Daca e sa facem o comparatie, clar s-a vazut diferenta. Dar daca e sa ne amintim de alte meciuri cand ei chiar luptau, si se vedea clar dorinta si ambitia lor sau pur si simplu analizand un joc de fotbal..au fost jalnici.
         Chiar si in ultimele minute de meci am stat cu emotii. Diferenta pe tabela nu era decat de 1 gol, si era pericolul ca scorul sa se schimbe imediat. Mai ales dupa sutul atat de puternic a lui Szekely, cand mingea a trecutatat de aproape de poarta.
         Sincer, nu ma asteptam sa castigam. Mai ales cand am vazut de s-au chinuit baietii. N-a vrut mingea aia deloc sa intre in poarta ca lumea. Inca nu m-au convins ca a jucat Rapidul meu. Bine macar ca am luat toate punctele necesare. E o alinare materiala.
         Pana una, alta, vine o etapa grea si in acelasi timp minunata . Rapid si Poli Timisoara se vor intalni duminica viitoare in Giulesti. Sper ca macar atunci sa aratam adevarata fata a Rapidului, atat jucatorii cat si suporterii.

Hai Rapid!

kopilu | 3 martie 2008

O victorie neconvingatoare!

Intradevar am obtinut o victorie importanta, o victorie la Galati cu 1-0, insa deloc convingatoare. Chiar as putea spune o victorie inutila atata timp cat jocul echipei nu s-a ameliorat mai deloc. In prima repriza un joc foarte slab, insa nici cea de-a doua repriza nu a fost mai stralucita, doar mult mai norocoasa pentru noi. Cei de la Galati au trecut milimetric pe langa o victorie. In plus ceea ce m-a deranjat extrem de tare a fost faptul ca am jucat 11 contra 9 pe final, si in plus nu numai ca nu am fost in stare sa marcam si sa convingem, dar am fost dominati categoric si numai printr-o minune am scapat de golul galatenilor, care era sa ne aduca doar un punct rusinos. Victoria asta e importanta pentru moral, insa este egala cu zero, daca vom continua sa jucam la fel de prost.
            Coman a si dobandit apelativul de ''ingerul Rapidului'' salvandu-ne decisiv din situatii in care Leonard a gafat in ultimul hal. Mi-a placut si jocul capitanului nostru, un joc bun de care aveam nevoie. La fel si Sapunaru a fost activ pe partea dreapta. In schimb mijlocul Rapidului este in continuare ca si inexistent. Pancu nu a facut nimic deosebit in afara pasei de gol, ca si Boya care a marcat in cele din urma. In continuare ma supara jocul aerian pe care Rapidul in practica, fara pasele acelea curate la firul ierbii pe care le vedeam in turul campionatului. Bozovic ne lipseste enorm in continuare, avem mare nevoie de revenirea lui in teren, care sper sa fie cat mai rapida. Ne asteapta meciuri grele in care ne dorim totusi revenirea. Recunosc insa ca celelalte echipe cu care suntem in batalia pentru titlu joaca foarte bine din cate am vazut aseara. Motivati, ambitiosi, noi insa asteptam ceva, acea sclipire a antrenorului si a jucatorilor care a ramas undeva pierduta. Copos se joaca de-a plecatul, iar noi suporterii suntem cei care trebuie sa ne multumim cu situatia asta ciudata de la echipa. Totusi ma bucur ca am vazut imbratisari intre jucatori si antrenor, pe o ploaie de cutii aruncate din tribune, la marcarea golului si la finalul partidei, ceea ce ar contrazice asa zisul scandal din vestiar. Este important sa fim o familie si sa realizam ca avem nevoie acest lucru, altfel nu cred ca vom mai prinde nici macar un loc in Cupa Uefa. Sper ca Rednic sa faca o echipa adevarata, pentru ca avem un lot in care jucatorii se calca in picioare la propriu. Dupa cum observam, cam toate lucrurile depind de cuvantul ''speranta''., pentru ca noi speram in ''renasterea'' echipei, in forta de a mai putea castiga campionatul sau cel putin locul doi. Bucuria noastra sta in jucatori, noi nu avem decat sa sustinem la infinit echipa si sa asteptam rezultatele. Rapidul are nevoie de noi in orice situatie, indiferent daca e soare sau ploaie. Pana la urma castigam ceva:
            Mandria si sentimentul minunat de a fi rapidist!...cursa continua.